Новости

НЕМА ДА ОСТАНЕТЕ РАМНОДУШНИ: Потресно сведоштво на еден од спасувачите во Измир

Страотна слика по земјотресот во Измир

Урнатини, голема материјална штета и човечки жртви беше билансот од страотниот земјотрес од 7 степени според Рихтеровата скала што на 30 октомври ги погоди грчките острови Додеканези на 30 октомври, а потоа беше регистриран земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтер во турскиот крајбрежен град Измир.

(Photo by OZAN KOSE / AFP)

Најпозитивниот момент кој кај многумина ќе предизвика чувство на така и среќа истовремено, и никој нема да остане рамнодушен, е оној кога од под урнатините, спасувачките екипи вчера успеаа да спасат три годишното девојче Елиф Перинчек, која била под урнатините 65 часа.

Rescuers are at work during the ongoing search operation at the site of a collapsed building as they look for survivors and victims in the city of Izmir on November 2, 2020, after a powerful earthquake struck Turkey’s western coast and parts of Greece two days ago. – Rescue workers were searching eight buildings in Izmir on November 1, despite dwindling hope for survivors, as the death toll of a powerful magnitude earthquake which hit western Turkey rose to 49. The 7.0-magnitude quake has also injured 896 in Turkey, the Turkish emergency authority AFAD said, after striking on October 30, afternoon near the west coast town of Seferihisar in Izmir province. (Photo by OZAN KOSE / AFP)

Во таа чест тие со силен аплауз се поздравија меѓусебно и си честитаа за спасениот живот.

Но она што предизвика тага кај спасувачите е овој потресен момент. Имено ова видео кое ги преплави социјалните мрежи ја шокираше јавноста вчера.

На видеото се гледа како еден од спасувачите седи на урнатините, може да се забележи неговата тага, по тоа што ен може да престане да плаче бидејќи не успеал да го спаси од под урнатините семејството во кое имало и двегодишното дете.

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Оние кои беа во можност да ја погледнат снимката рекоа дека таа ги допира душата и срцето.

Според податоците во земјотресот животот го загубиле над 100 лица. Во петокот загинаа 91 лице.

Веќе неколку дена спасувачите се обидуваат да поминат низ урнатините во Измир, и трагаат по преживеани. До сега од само една зграда успеаа да спасат 15 повредени, а како што изјави гувернерот на Измир Јавуз Селим Косгер, повеќе од 70 лица се спасени од урнатините.

 

Foto Anadolija.com

 

До сега билансот на повредени е 994 лица, од кои 829 се пуштени на домашно лекување, додека 155 сè уште се на болничко лекување.

 

(Photo by OZAN KOSE / AFP)

 

Денеска повторно стотици спасувачи сè на терен и  трагаат по преживеани под урнатините во Измир што ја погодија Турција.

Според снимките направени со дрон, може да се види дека ситуацијата во Измир е застрашувачка. Неколку згради целсоно се претворени во урнатини.

Инаку на 30- ти октомври, серија земјотреси се почувствуваа во повеќето делови на двете земји.

epa08786466 Rescue workers and people search for survivors at a collapsed building after a 7.0 magnitude earthquake in the Aegean Sea in Izmir, Turkey, 30 October 2020. According to Turkish media reports, at least six people died while hundreds were injured and dozens of buildings were destroyed in the earthquake. EPA-EFE/STRINGER

Инаку вчера Јавното обвинителство во Измир започна истрага против одговорните за изградбата на зградите кои целосно се срушија во земјотресот.

Беа приведени 9 од 11-те осомничени, меѓу кои и  работниците кои работеле на зградите срушени во земјотресот.

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Фото: Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close