Новости

“Сега се е во мои раце”: По девет месеци борба за синовите Тања Савиќ донесе одлука која ќе промени се!

Пејачката од март годинава ги нема видено синовите

Сопругот на пејачката Тања Савиќ ќе биде многу изненаден кога ќе ја слушне последната одлука донесена од неговата сопруга.

По повеќе од 9 месеци борба за своите синови, Тања реши да превземе се во свои раце.

Таа не ги видела своите синови кои се во Австралија со нивниот татко Душан Јованчевиќ од март па поради тоа решила да го тужи сопругот.

 

 

Пејачката во кратко интервју за  “IDJ” истакна дека конечно добила ден за судење и дека верува во тоа да добие пресуда во нејзина корист.

Фото Hello.rs

– Конечно добивме ден за судењето. Тоа е 19 февруари и ако веќе долго чекав, ќе чекам уште толку долго, така што тоа ми дава уште една надеж и нова димензија на среќа дека моите соништа ќе се остварат и дека правдата ќе победи, бидејќи јас живеам за правда. Јас сум праведен човек и не сакам никој, ниту јас, да страдам. Овие работи што ми беа направени, не би ги правела на никого. Верувам дека секоја мајка треба да биде покрај нејзините деца. Има место за децата. Не можам да кажам дека нема место покрај таткото, секако дека има, но никој нема право да ги одделува децата од мајката.

-Сигурно дека ќе биде во моја корист, имам такво чувство. Австралиските власти ми ја пренесоа оваа убава вест за датумот, па затоа неизмерно гледам напред и едвај чекам, сè друго зависи од мене.

 

фото Hello.rs

Сопругот на Тања Савиќ ги однесе Максим и Ѓорѓе за време на велигденските празници. Од тогаш до денес, Тања Савиќ постојано се бори да ги види своите синови, но ретко кога не успева во тоа.

На почетокот воопшто не ги гледаше своите деца, но за среќа сега таа истакна дека Душан и дозволил да комуницира со нив, па се гледаат преку видео повик.

 

Тања Савиќ во една прилика откри и дека Душан подолго време и се заканувал дека ќе и ги одзеде децата…

 

 

– Долго време ме уценуваше да се вратам кај него, во спротивно нема да ги видам децата, тоа се случи. Немам авион да одам во Австралија, па го прашав дали сака да дојде тука со децата, на што буквално ме уцени. Имам и доказ за тоа. Имам сè во пораките. Ми напиша: „Или ќе бидеш со мене, ќе бидеме заедно со децата, или ќе останам сам во Австралија“, така што ќе можам да останам без деца само ако не се смирам со него. Јасно е каков е тој. Многу себична личност, нарцис. Тој мисли само на себе, воопшто не мисли на децата – изјави Тања.

 

Тања откри во каква врска е моментално со Душан Јованчевиќ и искрено кажа дека тој не сакал таа да контактира со децата преку неговиот мобилен телефон.

 

– Не се слушам со Душан. Тој изрази желба повеќе да не се јавувам на неговиот телефон, што јас апсолутно го почитувам. Сега се јавувам само на телефонот на баба, но сум во непријатна ситуација. Ако баба ми не може да одговори, ќе ми биде одбиен разговорот со моето дете. Ова се разговори од по пет до десет минути. Морам да бидам трпелива, кога ги имам овие нерви, морам да издржам.

Пејачката открива дека во моментот постојано се моли на Бог, за да ги добие своите деца…

 

-Бог ми дава најголема сила и нему сум му благодарна за тоа. Го чувствувам присуството на Господ каде и да сум и знам дека тој ме чува и мене, како и моите деца. Тој е мојот најголем спас во сето ова. Често се молам на Бога и одам во црква, пред спиење секогаш се молам: „Боже, само врати ми ги синовите“ и кога ќе се разбудам само ќе кажам: „Боже, кога ќе се дојде денот кога ќе заспијат и ќе се разбудат покрај мене?“ ” – рече Тања.

 

Сепак пејачката не ја крие возбудата и верува дека ситуацијата ќе излезе во нејзина корист во најкус можен рок.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close