Новости

Миле Китиќ и Марта Савиќ се разведуваат? Соседите откриваат: Не сме ја виделе со месеци!

Парот пет месеци бил раздвоен, додека Марта била во Доминиканската Република

Фолк-пејачите Миле Китиќ и Марта Савиќ се долги години во брак и а имаат ќерката Елена Китиќ која исто така тргна по стапките на нејзините родители.

 

Со години кружат гласини дека Миле ја изневерува Марта, а во медиумите неколку пати се зборуваше дека тие се пред развод, а соседите откриваат што навистина се случува во нивниот брак.

 

Поради пандемијата на коронавирусот, Марта Савиќ остана со месеци во Доминиканската Република, што ги разгори приказните за разводот на оваа двојка.

 

Сепак, во елитната област во центарот на градот, каде што овој  пар има прекрасна вила во која живеат со нивната ќерка Елена, приказната за разводот не била ни на повидок откриваат соседите.

 

„Овде често ги среќавав, но сега поретко. Миле помина тука пред некој ден, но Марта ја нема веќе со месеци. Прочитав во медиумите дека заминала на патување. И ако досега не се разделиле, еден од одморите на пејачката сигурно нема да го уништи нивниот брак. Се гледа дека тие се сакаат и дека се за заљубени “, открива сосед од блиската продавница.

Друга соседка за Објектив.рс открива дека тие биле многу добри соседи и упати многу  пофални зборови за нив:

„Тие се одлични соседи, секогаш се поздравуваат и се весели.

Еден од мајсторите кој работи на блиско градилиште вели дека пред некој ден го видел Миле.

 

„Помина од тука неколку пати. Најнормален човек, како воопшто да не е познат. Тој дојде од Хрватска, па го среќаваме малку по малку. Неговиот тен е потемен, се гледа дека уживал во патувањето “, изјавил градежник од соседството за„ Супер ТВ “.

Две девојки кои работат во фризерски салон во близина на нивната вила, истакнаа дека често ја гледаат наследничката на Миле и Марта.

 

 

„Елена често поминува од тука, ни се чини дека возеше џип, но не сме сигурни. Марта често оди без шминка кога е тука и е во опуштена облека. Миле постојано носи весник во раката и оди во продавницата да купи намирници. Не сум чула приказни за развод, па не можам да го кажам тоа “, вели една од девојките, додека другата продолжува:

 

Ќерката на Миле и Марта

 

„Ги среќавам понекогаш. Го видов и Китиќ како носи торби од продавницата, додека навистина немав можност да ја видам Елена. Ја сакам нејзината музика и ја слушам често, таа е особено популарна сега “.

Миле Китиќ се жали дека сопругата му ги троши парите

 

На почетокот на септември во јавноста излезе веста дека фолк пејачот Миле Китиќ потполно е изваден од памет што неговата сопруга потрошила 45.000 евра на одмор.

 

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

 

Како што пренесуваат српските медиуми, неговата сопруга, пејачката Марта Савиќ, за време на престојот во Доминиканската Република потрошила речиси 50.000 евра, па сега фолкерот не може да си дојде при себе

„Миле се жали на сиот глас дека Марта претерала овој пат и дека нема чувство дека е криза. Во Доминиканската Република беше пет месеци. Навистина, таа беше таму за да избере куќа која што би требало да ја купат, но тогаш се појави короната и им ги растури плановите, па на нејзина среќа, а за малер на Миле, таа остана таму. Не можеше никаде да мрдне, а бидејќи не работела, само трошела. Таа никогаш не штедела во животот, и не е жена што е навикната да живее скромно. Сака скапи ресторани, добри пијалаци, скап плажи и се што и доликува на една богата хедонистка“, раскажува извор близок до брачниот пар, пренесе „Србија денес“.

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

Како што се наведува понатаму, познатиот фолкер се пожалил дека неговата сопруга Марта го потрошила поголемиот дел од нивните заштедени пари со кои планирале да инвестираат со тоа што ќе купат куќа во Доминикана.

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

 

Тоа потполно го револтирало пејачот бидејќи тој сега и не знае дали воопшто некогаш ќе може повторно да заработува пари како порано. Им се пожалил на пријателите дека Марта ги потрошила речиси сите заштедени пари, па дури и оние за куќата. Од друга страна, тука е и ќерката Лена, која вложува во своите песни, спотови, а тоа сето чини многу пари. Миле секако дека не може на својата наследничка да и каже не, туку и ги исполнува сите нејзини желби.

 

Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ

„Марта, те молам прибери се, нормална жена си. Таму не е како тука, нема шеги и трошење. Тоа се многу пари. Знаеш какво време е, знаеш дека нема работа. Те молам прибери се или ќе морам да го заврзам кесето“, изјавил наводно Миле во еден нивен телефонски разговор.

Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ

Но наместо да го послуша, неговата сопруга само му испратила селфи како ја масираат на плажа, како ништо од она што тој и го зборува воопшто да не ја интересира. „Жената можеби е и во право, пеела цели 20 години и сега е време да ужива“, додава извор близок до контроверзниот пар.

Миле Китиќ прима германска пензија

 
Инаку, медиумите неодамна објавија дека познатиот пејач кој денес има 68 години нешто повеќе од две години прима германска пензија од околу 1600 евра. Тој повеќе од две децении угледно плаќал данок во оваа држава, каде има пријавено место на живеење. Тој решил да почне да плаќа данок во Германија уште во 90-тите години, кога во Југославија беше воена состојба и имаше голема инфлација.

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

Како што пренесе српскиот Курир, а според извор близок до пејачот, тој ни самиот не знаел дека стекнал услов за пензија. Ова познатиот пејач наводно го дознал дури откако бил известен од претставници на фондот во Германија.

 

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

Кога наполнил 65 години добил допис дека може да ги предаде потребните документи за да замине во пензија.

Миле тоа и го направи и само неколку месеци подоцна ја доби и првата пензија. Тој наводно данокот и сите други потребни давачки почнал да ги плаќа во Германија уште во 1994 година бидејќи само така можел да добие работна виза.

 

Фото: Инстаграм/ Миле Китиќ

И тоа работна виза која функционира во цела Европа, а тогаш воопшто ни не сметал дека еден ден ќе има корист од тоа.

Пејачот Данокот го плаќал паушално, што на годишно ниво во Германија изнесува околу 10.000 евра.

„Еднаш се изгорев во животот и од тогаш водам сметка. Иако не беше моја грешка, во деведесеттите морам заради неплаќање порез да вратам долг од 100.000 марки со камата. Но затоа сега уредно го плаќам данокот во Германија, кон која ја имам таа обврска каде и да настапувам, затоа што таму имам пријавено место на живеење“, изјави Миле.

 

Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ
Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ
Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ
Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ
Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ
Фото: Инстаграм/ Марта Савиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close