Новости

“Го криев мојот татко со Даунов синдром и се срамев од него”- Емотивна порака на ќерка која била одгледана од татко со посебни потреби!

Оваа порака ќе ве расплаче...

Ричи Ана Кастиљо е девојка која растела со својот татко кој има Даунов синдром.

фото фејсбук

Имено таа реши јавно да сподели колку тој е храбар, да искаже колку битки успеал да победи но сепак никогаш не се предал.

Ричи Ана Кастиљо истакна дека кога била мало девојче премногу страдала поради тоа што нејзиниот татко е поинаков. Имено таа вели дека нејзините врсници постојано ја задевале, а таа се срамела од фактот дека нејзиниот татко е поинаков од другите.

фото фејсбук

Но денес кога е зрела, млада девојка, таа реши да му посвети емотивен статус на својот татко за неговиот 50-ти роденден и со тоа предизвика многу реакции на социјалните мрежи.

“Драг тато, денес е многу посебен и многу прекрасен момент во твојот живот. Денес полниш 50 години и сум благословена што твојот живот е толку долг и убав. Лекарите се уште се воодушевени од тебе”, започна таа.

“Сакам целиот свет да знае колку си прекрасен одвнатре и надвор. Тато, ми требаа многу години пред да соберам храброст да се соочам со секој што не ја знаеше целата вистина, бидејќи тоа е прилично збунувачко. Во основно училиште, тие ме нападнаа затоа што си различен, јас не те гледав така, те гледав како татко и не разбирав зошто ме исмејуваат и ме нарекуваат луда, сфатив подоцна и се чувствував како кукавица. Заслужуваш повеќе од кукавичка ќерка” Заслужуваш љубов, разбирање, трпеливост и прифаќање исто како и секоја личност со Даунов синдром.

 

фото фејсбук

 

Денес составувам честитка за роденден што никогаш порано не сум ја направила. Ти заслужуваш повеќе”, продолжи таа.

Таа додаде дека нејзиниот татко е „најсилното и најхраброто човечко суштество“ што го познава. Тој беше подложен на бројни операции и живееше со одредени ограничувања, но никогаш не се плашеше и не беше кукавица.

фото фејсбук

„Тој секогаш имаше насмевка на лицето и по цел ден поминат во центар за дијализа или по хипогликемичен напад“, додаде таа.

фото фејсбук

 

“Ти си најхрабриот човек, затоа што мина толку многу и никогаш не се исплаши. Не можам да се замислам на твое место. Те видов во најлошите моменти, кога беше слаб и уморни. Кога ги слушнав тие зборови”, Уморен сум или навистина ме боли“, плачев со денови и не можев да поднесам да се вратам во болница “, напиша таа.

Ричи изјави дека нејзиниот татко доживеал многу болка, а таа била отсутна ќерка во неговите многубројни битки.

 

“Ако жалам за една работа, тоа е фактот дека те криев затоа што сè уште сум дете кое се плаши да не биде нападнато. Но, те сакам повеќе отколку што некогаш ќе знаеш, ти си моја инспирација”, напиша таа.

“Понекогаш нè нервираш, но ние те сакаме. Знам дека имаш и добри и лоши денови (твоите лоши денови се и наши лоши денови). Знаеш да бидеш тажен и да не оттурнеш од себеси,  но ти си во ред.  Во ред е да се биде поинаков “, напиша таа.

“Можев да продолжам да пишувам за тебе, но тоа ќе биде предолго. Среќен 50-ти роденден, тато. Ти благодарам што секогаш ме нарекуваш твојата единствена девојка затоа што секогаш и тоа ќе бидам. Јас сум силна и храбара поради тебе, те сакам многу. Мислам дека сум доволно голема сега да се бранам од насилници “, напиша таа.

Нејзината објава собра 250.000 реакции и беше споделена 77.000 пати.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close