Кафе муабет

Весна Џогани искрено за постпородилната депресија: Шест месеци патев- побарав стручна помош!

Првите шест месеци од раѓањето на Адријан, страдав од постпартална депресија, бев целосно неволна за бебето...

Иако досега јавно не зборуваше за тоа, пејачката Весна Џогани сега отворено зборува за постпородилната депресија со која се соочи по раѓањето на нејзиниот син Адријан.

Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани

Весна и нејзиниот сопруг Џоле Џогани имаат наследник Адријан (15) и ќерката Лора (7), а како што сега открива пејачката, таа поминала низ тежок период по раѓањето на синот.

Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани

– Знам дека многу жени молчат за ова, но првите шест месеци од раѓањето на Адријан, страдав од постпартална депресија. Се манифестираше во тоа што бев целосно неволна за каква било активност поврзана со бебето, дури и не знаев што да правам со мојот син, се плашев дека нема да можам. Не помогна ниту тоа што Џоле се погрижи се да ми биде што е можно полесно, па ангажираше и жена која ни помага во сите домашни работи, мое беше само да бидам мајка, да се посветам на мојот син и ништо повеќе, но некако на самиот почеток не можев. Се разбира, тоа помина со текот на времето и јас развив многу посебна врска со него. Подоцна, кога ја родив Лаура, веќе гледав на работите многу поинаку – рече Весна како гостин во една емисија.

Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани

Таа изјави дека поради тешкотиите со кои се соочувала, морала да се обрати кај психотерапевт.

Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани

– Како Адријан растеше не можев да се справам со неговиот темперамент, тој не ме слушаше и мислеше дека знае се подобро од мене. Така, се обратив за помош кај професионалец и научив да му пристапувам на детето поинаку за да најдам заеднички јазик. Во тој поглед, Џоле беше различен од мене, можеше да повлече линија и да биде строг кога е потребно, но и попустлив во иста мера – објасни Весна.

Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
Фото: Инстаграм/ Весна Џогани
FOTO: TV PINK PRINTSCREEN

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close