Новости

Веднаш препознав каков човек е но бев бремена- другото дете ми го направи намерно!

Тања Савиќ открива детали за сопругот...

Пејачката Тања Савиќ (35) со месеци се бори за своите синови, кои нејзиниот сопруг Душан Јованчевиќ ги однесе во Австралија без нејзина согласност.

– Во април минатата година ги видов децата последен пат. Сè се одвива многу бавно, најмногу поради вирусот кoрона. Можеби некои институции во Австралија и во нашата земја ја користат ситуацијата со Ковидот, за да имаат изговор и да не ја вршат својата работа како што треба.

Тие не земаат предвид како се чувствува мајката која ги изгубила своите деца. Ова е предолго, тешко е, уморна сум од сè. Судењето требаше да се одржи на 19 февруари, сепак, тие го преместија за 24 и 25 февруари, јас сум во шок.

– Имам комуникација со деца благодарение на судот во Австралија, затоа што поднесов тужбa против мојот поранешен сопруг, бидејќи тој не одговараше на телефон, не даваше да разговарам со децата. Случајно, реагираше судот, ние мора да се слушаме секој ден во девет наутро, кај нив тоа е шест часот навечер.

Тие некако кријат многу работи, сепак се момчиња. На самиот почеток тие реагираа многу посилно, не беа подготвени за ситуацијата. Сега тие разбираат, психолозите се вклучени во целата приказна. Тие точно знаат како се одвива постапката, и дека мама го Tужи тато. Сега им е многу појасно, тие знаат што се случува, тоа не беше случај порано – пејачката објасни како комуницира со своите синови и како се чувствуваат.

На прашањето кога сфатила „за каков човек е“, и зошто и покрај се прифатила да роди и второ дете пејачката искрено одговори:

Фото: RAS SRBIJA

– Жените кои се големи емпати се приврзуваат за манипулатори. Јас бев емпатична додека мојот сопруг беше нешто сосема друго, тој немаше емпатија, гледаше само за себе. Веднаш го препознав, но беше предоцна, бев во блажена состојба, тогаш гледате некои работи што не ги сакате, замижувате и мислите „ќе го сменам“. Мислев дека ќе успеам.

Не ги мразам мажите, има жени кои се такви. Го следев неговото однесување, тој ме изолираше од сите, кога твојот партнер сака да те контролира, мислиш дека е љубов, кога те исклучува од семејството, пријателите, колегите. Тогаш тој може да прави што сака со тебе, како да си кукла, така се чувствував.

Треба да станете доктор на науки за да ја откриете таа личност и на крајот да ја напуштите. Тие прават сè со намера да ја задржат жената. Во мојот случај, тоа беше намерно, го знаев тоа. Јас го сакав но се ослободив, многу ми е полесно, немам на кого да полагам сметки.Имав толку многу пријатели пред Душан, тој ме изолираше од моите пријатели, сега го враќам друштвото во мојата прегратка. Постојат многу пријатели и колеги кои ми се јавуваат сега, тие дури и не се осмелуваа порано. Очигледно беше дека сум исплашена, во моите очи се гледаше дека сум како исплашено дете – заклучи пејачката во емисијата.

– Моите пријатели ми велеа „тој е прекрасен, како зборуваш така за него“, а јас плачев секој пат поради него. Но, знаев каков е, според другите тој беше шармантен, тој знае како да влезе под кожата. Мислам дека и луѓето кои го вршат ова психолошко насилство вршат физичко насилство, но мислам дека психолошката тортура е многу поисцрпувачка, објасни таа.

Пејачката откри дека Душан не ги бирал моментите и дека бил гласен пред децата.

– Тој не ги избра моментите. Тој сакаше да биде гласен. Ова се последните кукавички кретени, кога им давате на децата до знаење дека нивната мајка ве малтрeeтира. Се однесуваше како мало дете кога не му давате играчка, па вреска за да го слушнат сите – рече пејачката и додаде:

foto instagram

foto instagram

– Австралискиот закон е фер, но сè е бавно заради короната. Бидејќи има многу докази, предадов 3000 документи против него, останува да се бранат со некои пораки што ги испратив, тоа е толку безопacно. Јас сум мајка, имам целосно право да ги искажувам своите чувства и да пцујам во пораки, тој го додаде тоа против мене. Кога живеете со нарцис, тоа е многу тешко.

foto instagram

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close