Рецепти

Направете едноставен и здрав сладолед за вашите најмили (Рецепт)

Ова е дефинитивно најздравиот сладолед за вашето дете!

За да го направите овој сладолед, ќе ви требаат само четири состојки и пет минути време.

Потребни состојки:

  • 3-4 зрели банани
  • 2 лажици какао во прав
  • 2-3 лажици мед
  • малку ванила по желба

Начин на подготовка: Излупете ги бананите и исечете ги на мали коцкички, па ставете ги во врекичка за замрзнување и замрзнете ги. Замрзнете ги и сите останати состојки и потоа ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете густ крем. На врвот можете да ставите и насечкани лешници.

Исто така можете да правите и свои комбинации. Наместо банана, можете да ставите друго омилено овошје, да додадете слатка павлака, кисело млеко, јогурт и слично.

Сепак, внимавајте, бидејќи сладоледот содржи мед, не давајте го на деца помали од 1 година.

Исто така внимавајте сладоледот да биде до температура која одговара за вашето дете.

Уживајте во летните денови кои ни преостануваат!д

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close