Новости

ЕВЕ КОЛКАВА Е ВЕРОЈАТНОСТА ПОВТОРНО ДА СЕ ЗАPАЗИТЕ ОД КОРОНАВИРУС- Оваа група е најзагрозена!

Научниците велат дека не е невообичаено по втор пат да се заразите со вирусот Ковид-19

Според најновата студија, објавена од престижното медицинско списание „Лансет“ се посочува дека повеќето луѓе кои имале коронавирус се заштитени најмалку шест месеци да не зaaболат повторно.

фото илустрација

Сепак во студијата е истакнато дека постарите луѓе имаат поголема веројатност да заболат од Ковид-19 отколку помладите лица.

фото илустрација

Студија објавена од престижното медицинско списание „Лансет“ открива дека само 0,65 проценти од луѓето по втор пат биле позитивни на тестот, откако претходно биле заразени за време на првиот и вториот бран на пандемијата во Данска. Ова е многу пониско од 3,27 проценти позитивни на вирусот откако се користат многу поточни PCR тестови, откако претходно беа негативни на брз тест.

фото илустрација

Но, студијата покажа дека луѓето постари од 65 години имаат само 47 проценти заштита од повторување на инфeeкцијата, а за разлика од нив, младите имаат дури 80 проценти заштита од повторно заболување со коронавирус.

фото илустрација

– Нашата студија го потврди она што го сугерираа многу други. Повторната инф-екција со ковид-19 е поретка кај помладите, здрави луѓе, но постарите лица имаат поголем ризик повторно да ја добијат – изјави Стен Етелберг од данскиот серумски институт Статенс.

– Бидејќи е поверојатно дека постарите лица ќе имаат посериозни симптоми на болеста и за жал у-ираат, нашите откритија појаснуваат колку е важно да се примени политиката на заштита на старите лица за време на пандемија – се додава во презентацијата на истражувањето.

foto inz.ba/ илустрација

Авторите на студијата не открија дека заштитата од повторна инфекција спаѓа во рок од шест месеци по болеcта, но посочуваат дека се потребни дополнителни студии за да се утврди заштита од повторна инфекција во различни варијанти на вирусот.

Податоците кои беа предмет на анализа беа собрани со помош на данската национална стратегија за тестирање, во која минатата година беа тестирани 69 проценти од населението, или четири милиони луѓе.

фото илустрација

„Овие податоци потврдуваат, ако воопшто, може да не можеме да ги исполниме очекувањата за стекнување на заштитен имунитет против САРС-CoV-2 преку природни инфекции и дека трајно решение е глобална програма за вакцинација со вакцини со голема евакуација“ стои во соопштението објавено во Лансет.

И по вакцинирање може да заболите од Ковид-19?

Инаку пред неколку дена д-р Марија Гњатовиќ, соработник на Институтот за примена на нуклеарна енергија, во гостување за ТВ ПРВА истакна дека инфекцијата со вирусот корона по примање на првата доза на вакцината не е невообичаена, но дури и ако ја добиете целата доза на вакцината и се заразите веднаш после тоа, не треба да бидете изненадени.
Како што објасни Гњатовиќ на вакцината и треба време да започне со работа.

Printskrin: RTS

– Комплетен имунитет по две дози вакцина Синофарм, која ја примија најголемиот број граѓани, се јавува по околу еден месец – вели Гњатовиќ.

– Знам дека се пријавени случаи на заразување на граѓани помеѓу примање на две дози или веднаш по примање на втората доза.

Таа посочува дека се очекува да постои можност за инфекција и неколку дена по втората доза од вакцината.

фото илустрација

– Квалитетот на вакцините не смее да се доведува во прашање поради тоа, но едноставно нема механизам што ќе ве заштити се додека не се развие имунолошкиот одговор по вакцинирањето – нагласува Гњатовиќ.

фото профимедиа

За оние кои ја примиле првата доза, а потоа заболеле од Ковид-19, се препорачува да се земе втората доза кога ќе се опорават.На прашањето дали децата треба да се вакцинираат, д-р Гњатовиќ рече дека постојните вакцини допрва треба да се прилагодуваат на помладата возраст.

foto jutarnji.hr/ ILUSTRACIJA

– Со вакцините што се моментално достапни, не треба да се размислува за вакцинирање на деца, најважно е да се вакцинираат старите лица, така и ние ги штитиме децата- објаснува Гњатовиќ.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close