Дом и семејство

Љубовната приказна на Шумахер и Корина ќе ви го скрши срцето: Осум години се борат за него, никогаш не престана да се надева!

Го крие далеку од очите на јавноста...

Поминаа девет години од несреќата на скијање на француските Алпи каде што беше тешко повреден, а седумкратниот шампион во Формула 1, Михаел Шумахер оттогаш не е виден во јавноста.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Тој помина шест месеци во кома, а по излегувањето од болница се лекуваше дома. Грижата за неговото здравје ја презеде тим лекари, а неговата сопруга Корина Шумахер (52) беше принудена да го препродаде имотот за да може да го плати скапиот третман што му беше потребен на Мајкл за да остане жив. Таа претходно продаде вила во Швајцарија, како и луксузниот мерцедес на Михаел.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Минатата година беше објавен и документарен филм на Нетфликс во кој семејството зборуваше за брилијантната кариера на Михаел но тие не открија премногу за неговото здравје.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

– Живееме заедно во нашиот дом, спроведуваме терапии, правиме се за Михаел да биде подобар и да ја почувствува солидарноста на нашето семејство. Ми недостига тој Мајкл секој ден и не само мене, им недостасува на децата, семејството и на сите околу него. Но, Михаел е таму, различен, но тој е таму и тоа на сите ни дава сила, изјави тогаш Корина.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Се знае само дека Михаел може да седи и да комуницира со очите. Неговиот поранешен менаџер Вили Вебер претходно ја обвини Корина дека го крие Мајкл од светот и не дава никакви информации за неговото здравје. Инсинуираше дека намерно крие нешто и не сака никој да ја знае вистината.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Сепак, поранешниот шеф на Ферари, Жан Тод, имаше само пофални зборови за неа минатата година.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

– Поминав многу време со Корина од неговата повреда на 29 декември 2013 година. Таа е одлична жена и го води целото семејство. Не очекуваше дека ќе биде вака, се се случи толку брзо и едноставно немаше избор.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер
Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Но супер и оди, јас и верувам и таа ми верува мене. Благодарение на лекарите и соработката со Корина, кои сакаа тој да преживее – преживеа, но со последици. И сега се борат со тие последици. Се надеваме дека работите полека, но сигурно ќе се подобруваат, рече Тод.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Љубовната приказна на Михаел Шумахер и Корина започна во 1991 година, кога тој беше на почетокот на неговата кариера во Формула 1. Тие се запознаа на забава на која Корин беше со нејзиното тогашно момче, германскиот автомобилски ас Хајнц-Харалд Френцен.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Корина набрзо ја прекина врската со него и започна врска со Михаел. На почетокот се шпекулираше дека нивната врска е само маркетиншки трик, но набрзо стана јасно дека тоа не е така. Тој стана светски шампион за прв пат во 1994 година.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Тој го повтори истиот успех во 1995 година и се ожени со Корина во август. Двојката има две деца, ќерката Џина-Мари е родена во 1997 година и синот Мик во 1999 година.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Мајкл отсекогаш го држел својот приватен живот подалеку од центарот на вниманието, а Корина исто така никогаш не сакала да се истакнува во јавноста и даде само неколку интервјуа сите овие години. Таа е целосно посветена на својот славен сопруг и неговите потреби.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Парот инвестирал пари во недвижен имот и ранчи. Тие изградија специјализиран ранч за обука на коњи во Тексас и Швајцарија. Сè изгледаше идилично до таа фатална несреќа на крајот на декември 2013 година.

Неговата сопруга не дозволува никој да го види…

Еден од најдобрите возачи на Формула 1 на сите времиња, Михаел Шумахер, доживеа несреќа на скијање во француските Алпи. Но од несреќата, па се до сега, информациите за неговата здравствена состојба се држат далеку од очите на јавноста.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

И ако досега не се знаеше зошто е така, сега се наведува дека главен виновник за тоа е неговата сопруга.

Имено, новите информации се појавија само неколку дена пред промоцијата на најновиот документарец посветен за најдобриот возач на Формула 1, „Приказна за Михаел Шумахер“.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Имено, неговиот поранешен менаџер Вили Вебер кој зборува и во новиот документарен филм, објаснува зошто толку малку информации се достапни кои се поврзани со целокупната ситуација околу Шумахер.

Според него, за ваквата состојба во медиумите е виновна сопругата на легендарниот возач која ја крие вистината за неговото закрепнување.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Тој тврди дека многу пати се обидел да го види Шумахер, но неговите барања ги одбивала сопругата на Шумахер, Корина. Таа се плашела дека информациите за неговата состојба би можеле да дојдат до јавноста.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

„Знам дека Шумахер доби силен удар, но за жал и јас не знам како напредува неговото закрепнување. Би сакал да знам како му е, да му ја стегнам раката, да му го помилувам лицето, но за жал Корина тоа не го дозволува. Таа најверојатно се плаши дека веднаш би истрчал и на сите би им ја кажал вистината“, зборува Вили, поранешниот менаџер на Шумахер, во документарецот.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Тој додаде и дека силно верува дека Шумахер ќе успее повторно да застане на нозе, бидејќи знае каков борец е, и дека доколку постои и најмала шанса за тоа, тој максимално ќе ја искористи.

„Ова не смее да биде крај, се молам за него и уверен сум дека наскоро сите ќе го видиме“, вели тој.

Фото Инстаграм/Михаел Шумахер
Фото Инстаграм/Михаел Шумахер

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close