Дом и семејство

УШТЕ ЕДЕН УСПЕХ ЗА НИВ: Се сеќавате на девојките со Даунов синдром, Илда и Ирма- тие се први во регионот кои се појавуваат во музичко видео на Лана Вукчевиќ!

Го освоија регионот со својата посебност...

Сара Беро е една од најпознатите регионални инфлуенсерки, која заедно со ќерките Илда и Ирма испраќа важна порака до сите нејзини придружнички.

фото Инстаграм/Сара Беро

Пресимпатичните девојки со Даунов синдром ја освоија наклонетоста на публиката со својот позитивен став и дух. Ирма и Илда сега се појавија во спотот за песната на Лана Вукчевиќ.

Девојките воедно се првите во регионот кои се вклучија во ваков проект. Сара Беро јавно се заблагодари на Лана и испрати важна порака до сите.

фото Инстаграм/Сара Беро

-Лана е прва личност во регионот која ангажираше лица со Даунов синдром да се појават во еден спот, овој пат наместо професионални манекенки и професионални актерки во спотот се моите косооки лепотици. Сметам дека многу познати личности треба да се угледаат на примерот на Лана  да им дадат на другите можност да го покажат тоа што се, онака посебно на свој начин. На Лана и на целата екипа им се заблагодарувам што им го разубавеа денот на моите девојчиња.

фото Инстаграм/Сара Беро

Ова е уште еден голем успех за нас. Морам да ви кажам дека песната е многу емотивна и со нетрпение ја очекувам. Многу сум горда на Илда и Ирма напиша Сара.

фото Инстаграм/Сара Беро
фото Инстаграм/Сара Беро
фото Инстаграм/Сара Беро

Сара Беро е една од најпопуларните личности на Инстаграм во регионот, а за нејзината популарност, меѓу другото, придонесоа и трите преслатки ќерки Ирма, Илда и Ина.

фото Инстаграм/Сара Беро

 

Таа е мајката која успеа да ја развие свеста на луѓето дека сите деца заслужуваат да бидат среќни и сакани, без разлика колку се различни.

фото Инстаграм/Сара Беро

На само 20 години Сара Прелевиќ од Подгорица ги родила близначките Ирма и Илда, девојчиња родени со Даунов синдром и од тогаш го носи ептитетот мајка на храброста.

фото Инстаграм/Сара Беро

Како самохрана мајка Сара успеа да ги сруши предрасудите и иако откако ги роди близначките се соочуваше со тежок период од животот сепак таа храбро се бореше за своите деца.

фото Инстаграм/Сара Беро

Сара, е позната и по тоа што јавно зборува за Даунов синдром со кој се родени нејзините поголеми ќерки, а направи многу и кога станува збор за подигање на свеста за лицата со попреченост.

фото Инстаграм/Сара Беро

Таа неодамна во описот на фотографиите остави емотивна порака:

фото Инстаграм/Сара Беро

– Имам 33 години и до сега многу пати го започнував животот од почеток. Го почнував сама, а некогаш и со некој друг, на крајот повторно останував сама бидејќи не успевав да функционирам во пар. Ме кршеа, животот ме скрши, не неколку пати, туку милион пати до сега. Зборуваа за мене во главно оние кои најмалку ме познаваа, зборуваа тоа што тие сакаа да го слушнат или што сакаа да бидам. Никогаш не се откажав, ама баш никогаш и тогаш кога шансите беа минимални за било што да се случи во позитивна смисла јас опстанав. И еве на Инстаграм повторно идеме од почеток, И одиме понатаму се до медаља.

фото Инстаграм/Сара Беро

За храбрата мајка може да се слушнат само пофални зборови, а таа е повеќе од горда на своите ќерки. Таа во описот на една фотографија изјавила дека не постојат зборови со кои може да се опише љубовта што ја има кон нејзините ќерки.

фото Инстаграм/Сара Беро

Во една прилика Сара откри дека свекрвата ја советувала да ги даде близначките на посвојување.
Имено првата пречка која морала да ја помине била нејзината свекрва која ја советувала да ги остави девојчињата на посвојување.Кога се родија Ирма и Илда, свекрвата ми рече: ‘Остави ги во породилното!’ И реков дека тоа се нејзините внуци, створени од нејзиниот син, нејзина крв, тие ми рекоа дека децата со Даунов синдром не се способни за живот, дека нема да одат, да зборуваат … Не ми кажаа дека ќе можат лудо да ме сакаат, гушкаат ме и луѓето “.

фото Инстаграм/Сара Беро

Сара ги роди близначките кога имаше 20 години и признава дека кога дознала дека се поинакви од останатите бебиња не била баш најсреќната мајка.

фото Инстаграм/Сара Беро

– Јас ги родив Ирма и Илда на 20 години и ми рекоа дека девојчињата имаат Даунов синдром. Поради зборовите на лекарот и околината, тогаш не бев задоволна со моите девојки. Потоа ме советуваа дека моите ќерки треба да одат дома или во спротивно ќе завршам во психијатрија. Никогаш не помислував да ги напуштам. Денес, ниту јас завршив во лудница, ниту тие завршија во дом – гордо вели Прелевиќ, која ја има поддршката од целиот регион.

фото Инстаграм/Сара Беро

Таа призна дека во тоа време не знаела ништо за Дауновиот синдром, но дека нејзиното семејство многу и помогнало во првите години по раѓањето на нејзините ќерки.

фото Инстаграм/Сара Беро

Кога дојде време за градинка, Сара беше подготвена за ново ниво на посветеност. Ништо не и беше тешко. Навикната е да се бори и да се грижи за себе. Таа гордо истакнува дека работи уште од деветгодишна возраст, кога продавала бурек во пекарницата на нејзиниот татко.

фото Инстаграм/Сара Беро

Колку е тешко, родителите кои се во иста ситуација како Сара, најдобро знаат.

Илма и Илда се баш како и нивната мајка борбени и силни девојки. Денес посетуваат редовно училиште, по што одат на дефктолошки третмани во специјално училиште. На пет години Илда се прошета на Модната недела во Црна Гора и стана првата мала манекенка со Даунов синдром на овие простори.
Ниту мајката Сара, ниту тие не дозволија болеста да ги обликува нивните животи, но ја презедоа контролата над проблемите.

фото Инстаграм/Сара Беро

Како самохрана мајка Сара успеа да ги сруши предрасудите и иако откако ги роди близначките се соочуваше со тежок период од животот сепак таа храбро се бореше за своите деца.

фото Инстаграм/Сара Беро

Таа посочи дека морала да се соочи и со негативни коментари од луѓето, но денес девојчињата имаат десет години и сите зборуваат за нив и сите ги обожаваат, и има сè помалку луѓе кои први ја забележуваат нивната состојба.

фото Инстаграм/Сара Беро

– Од самиот почеток тоа многу влијаеше на мене, бев многу помлада, некако беше многу тешко да се надмине сето тоа. Луѓето ве гледаат, па ви станува непријатно, па дури и кога ве исмеваат или зборуваат зад грб …

фото Инстаграм/Сара Беро

– Јас би им препорачала на родителите кои имаат деца со посебни потреби да бидат горди на нив, да ги сакаат, да се грижат за нив и да ги галат, бидејќи не е нивна вина што се родени на тој начин. Да ги социјализираме што е можно повеќе, со тоа што ќе ги вклучиме во што повеќе активности – вели Сара, која минатата година стана и мајка на уште едно девојче Ина.

фото Инстаграм/Сара Беро

Медиумите во целиот регион ја нарекоа мајка кралица, лавица и се прашуваат како успева да се бори за своите деца.

фото Инстаграм/Сара Беро

– Јас секогаш велам дека многу мајки се борци и дека скоро секоја мајка се откажува од многу работи во животот со цел нејзиното дете да биде среќно. Јас не сум ништо посебно, го правам истото и гледам на моите деца како и секоја мајка – вели оваа скромна мајка.

фото Инстаграм/Сара Беро

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close