Дом и семејство

Пред шест месеци го ожени синот а сега сподели среќни вести: Голема причина за славење во домот на најпознатата писателка во регионот

Вдомија куче...

Во домот на Јелена Бачиќ Алимпиќ пристигна нов член на семејството, поради што талентираната писателка не ja симнува насмевката од лицето.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Откако нејзиниот син Марко се ожени и ја донесе снаата Антонина во семејниот дом, Јелена се надева на внук, а со иста надеж е и нејзиниот сопруг, истражниот судија на Вишиот суд во Нови Сад, Мирослав Алимпиќ.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Складните сопружници, кои годинава слават 28 години брак, веруваат дека улогата на баба и дедо би била голема во овие години, но бидејќи се свесни дека не прашуваат многу за тоа, решиле да ја заменат желбата за внук и заминувањето на синот од дома со посвојување куче. Овој посебен настан писателката го сподели со своите следбеници на „Инстаграм“ со емотивна порака.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

– Велат кога куче ќе влезе во дворот и ќе остане таму, има причина за тоа. Во секој случај, отсекогаш сум сакала животни, особено кучиња, а нашиот нов четврти четириножен член на семејството доби нов дом. Бела наша, ќерка ми и даде име, колку и да беше грдичка, толку е убава – напишала Јелена.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Јелена Бачиќ Алимпиќ ја напушти новинарската професија пред седум години и целосно се посвети на пишувањето!

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Иако постигна толку многу, и во новинарството и како писател Јелена како и повеќето мајки, истакнува дека е најгорда на своите деца и дека за неа семејството е најголемо богатство.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Писателката е во брак со Мирослав Алимпиќ и има две деца, ќерката Дуња и синот Марко.
Иако е една од омилените автори во регионот, Јелена вели дека нејзиниот син нема одговор на прашањето кој од романите на неговата мајка му е омилен.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

– Тешко е да се добие конкретен одговор од Марко затоа што тој не прочитал ниту еден роман на неговата мајка. Што се однесува до Дуња сите и се допаѓаат, но е особено воодушевена од новата – изјави Бачиќ за „Hello“.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

– Колку брзо минуваат годините …. Ќе го парафразирам големиот Иво Андриќ и неговата реченица:
„Ќе издржи таа години и часови, но„ не може да издржи часови и минути …

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

“Секоја мајка, вистинска мајка ќе издржи се во секое време заради своите деца. Те сакам до бесконечност!”, напиша Јелена на социјалните мрежи пред неколку месеци со фотографија од нејзиниот наследник.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Нејзината ќерка студира во Холандија, а нејзиниот син со години работи како менаџер во американска компанија, а неодамна се вери со долгогодишна девојка.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Писателката по тој повод и посвети емотивна порака на снаата.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Признавам, на почетокот недоверлива, бидејќи жити Бога, тој е „единствениот син, на мајка“ Тогаш Антонина Дотлиќ заплови во неговиот, нашиот, живот, и иако на почетокот ми беше тешко да прифатим дека некој ќе го сака како мене, дека некоја друга жена (и јас не сум мајка Едипова) ќе биде покрај него кога јас нема да бидам, со време сфатив колку сум благословена со мојата идна снаа , и дај Боже, мајка на моите внуци. Ти благодарам, прекрасен мој ангел, за вашата љубов, трпеливост и разбирање. Ти благодарам што го сакаш мојот син и пресреќна сум што наскоро ќе го носиш неговото презиме. Но, од секое име или презиме, душата е поважна и пред се, вие сте Љубов, напиша Јелена.

Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ
Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ
Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ
Фото Инстаграм/ Јелена Бачиќ Алимпиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close