Бременост

По месец дена ма респиратор се породила- конечно го победи вирусот корона, и наскоро ќе го види своето синче!

Оваа мајка од Панчево успеа да се избори со коронавирусот

Ова е најпозитивната вест од регионот која ќе ја прочитате денеска.

Имено станува збор за мајка, која успеа да го победи коронавирусот после месец и половина и конечно ќе успее да го види своето синче.

Мајката која се породила во болницата во Панчево, по еден месец на респиратор,  наскоро ќе биде пуштена од Општата болница во Панчево.

Пациентката била примена во болница како бремена жена, а на 8 ноември имала царски рез и веднаш била поврзана на респиратор.

Според Новости, болницата во Панчево наведува дека мајката била отстранета од респираторниот систем пред околу седум дена.

– Само со силна волја на нашите лекари, особено  анестезиолози, кои неуморно ја чуваа сите тие денови, успеа да се избори и да го победи вирусот. Минатата недела таа беше извадена од апаратот за дишење – објаснува д-р Овука од Општата болница Панчево.

Мајката со помош на царски рез родила син, на кој ќе му се придружи наскоро, а лекарите изјавуваат дека било неопходно мајката да биде приклучена на респиратор, поради тешкиот царски рез, но и поради лошите наоди на белите дробови, пренесува Новости.

Како да се заштитите од КОРОНАВИРУС во бременоста?

 

Со одговорно однесување и следење на препораките, ние ги штитиме сите ранливи групи, кои вклучуваат бремени жени!

Не бакнувајте или гушкајте бремени жени, држете се на дистанца во разговорот и споделете го ова со сите бремени жени што ги познавате.

Вонредна состојба за време на бременоста

 

Само кога слушаме, зборуваме, читаме за епидемијата на коронавирус, доволно е да се чувствуваме непријатно и да се грижиме. Нормално е во овој период кај бремените жени да се појави чувство на вознемиреност и стрес. Не обидувајте се да го потиснете тоа чувство, ненормално е да се биде сосема нормален во ненормални околности.

Важно е да останеме смирени, да балансираме помеѓу грижата за бременоста и грижата за она што се случува околу нас. Ова значи дека посветувате дел од денот на себе и на вашето бебе,  посветувајте дел од денот само на себе и на вашиот партнер и ограничете го времето во текот на денот и немојте да примате премногу информации за коронавирусот.

Дали за време на пандемија треба да се има редовни прегледи?

 

Сите медицински установи, како и лабораториите сè уште се тука за вас. Испитувањата се ограничени на оние што се неопходни и се вршат според посебни мерки на претпазливост. Можеби имате помалку прегледи, но ќе бидете медицински згрижени до крајот на бременоста.

Ако закажаниот преглед не е итен и неопходен, постои можност за откажување.

 

Кога одите на преглед, дојдете точно во закажаното време и држете се на дистанца од другите луѓе во чекалната.

Немојте да одите на прегледи непотребно! Најважниот и единствениот преглед што не треба да го пропуштите за време на бременоста е оној помеѓу 11-та и 13-та недела од бременоста.

Како ќе изгледа породувањето за време на пандемија?

Кога ќе дојде денот за породувањето, сигурно е дека нема да размислувате за коронавирусот . Природата се погрижи во тој момент целото внимание и целото тело да биде насочено само кон вас и бебето. Значи – во моментот на породувањето, сè е насочено кон вас и вашето породување ќе се одвива на најнормален начин. Во породилиштата, дури и во редовни услови, зајакнати се мерките на претпазливост и спречување на инфекции. Дури и ако се заразите со коронавирус пред раѓањето, со посебни протоколи, породувањето ќе помине добро и вие и вашето бебе ќе бидете згрижени и заштитени.

Извор: Bebac.rs

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close