MAMA

Појадува, руча и вечера само БАНАНИ и тврди дека ги има излекувано сите хронични болести благодарение на нив

Таа наведува дека не пие кафе, не пие никакви додатоци, не вежба интензивно и не обрнува внимание на внесувањето калории

Во последните 14 години, Лени Ратклиф се храни со сирова храна што главно се базира на овошје.

Таа наведува дека не пие кафе, не пие никакви додатоци, не вежба интензивно и не обрнува внимание на внесувањето калории, а сепак, тврди дека, пука од здравје и изгледа како модел.

– Некои од резултатите од ваквата диета се поубави и поквалитетни за коса, немам акни, изгубив вишок килограми. Повеќе не плаќам 250 долари за преглед кај гастроентерологот кај кој отидов затоа што страдав од синдром на нервозно дебело црево. Го победив и хипотироидизмот, веќе немам егзема на носот, ниту отечени прсти и зглобови – напиша Ратклиф.

Нејзиниот начин на исхрана изненади многумина. Таа јаде за појадок од 10 до 15 банани, а нејзиниот рекорд е 21 банана да се јаде во еден оброк. Покрај банани, тој јаде и други овошја, малку ореви и зеленчук.

– Имам 40 години и сум веган веќе 14 години. Тоа се најдобрите години во мојот живот. Ги добив резултатите од крвните тестови и лекарот ми рече дека сум во одлична форма и дека треба да продолжам како порано. Кога станав овошје, луѓето ми рекоа дека ќе почнам да се разболувам ако продолжам да јадам само овошје, но тоа не се случи – напишала Лени на својот профил.

Бананите се вкусни и можат да се јадат дури и кога се презреани, па и кога се потполно во кафеава нијанса.

Но што се случува со зелените банани? Тие речиси се бескорисни, а ако на располагање имате 3 дена за да зелените банани ја добијат својата препознатлива жолта боја, можете да го пробате и овој едноставен трик. Потребно ви е само да имате во вашиот дом банани и микробранова печка.

Најпрво со виљушка издупчете ја бананата од сите страни за топлината полесно да влегува. Потоа бананата ставете ја во микробрановата печка, од 30 до 60 секунди, и тоа е тоа. Вашата банана ќе ја добие посакуваната боја.

Кога ќе ја извадите бананата од микробрановата печка најверојатно ќе изгледа грозно, но не грижете се – нејзината текстура ќе биде подеднаква на текстурата на бананите што се совршено зрели.

Исто така бидејќи најдобриот леб од банани се подготвува токму од зрели банани (погледнете го и видеото), на овој начин можете и брзо и едноставно да ги обезбедите најдобрите состојки што ви се потребни.

Но не заборавете бананата пред консумирање да ја изладете. Се додека можете да ги прескокнете стандардите за тоа како една идеална банана треба да изгледа, на овој начин секој пат можете да добиете совршена зрела банана.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close