Рецепти

Пијалок што го стимулира имунитетот кај децата и возрасните: Зајакнете го вашето тело пред есента и инвазијата на нови вируси! (РЕЦЕПТ)

Зајакнете го вашето тело пред есента и инвазијата на нови вируси!

Зајакнете го вашето тело пред есента и инвазијата на нови вируси и грип.

Ако телото функционира непречено, имунолошкиот систем доживува помалку стрес. Со еден пијалок, можете да му обезбедите на организмот имунолошка одбрана. Сето тоа се наоѓа во пијалок направен од јаболков оцет, лимон и мед. Сите компоненти на овој чудесен состав се познати по нивното антимикробно дејство, како и по содржината на висок процент на витамини.

Пиењето чај од камилица со jaболков оцет  јаболко може да помогне во нормализирање на шеќерот во крвта и одржување на енергијата. Покрај тоа, овој пијалок ќе ја намали количината на лош холестерол во организмот.

Како да подготвите пијалок за зајакнување на имунитетот со јаболков оцет?

Неопходно е:

2 чаши топла вода

2 до 3 вреќи чај од камилица

30 мл јаболков оцет

30 мл исцеден сок од лимон

1 лажица органски мед.

Подготовка: Истурете врела вода над вреќиte со чај од камилица и оставете околу десет минути. Истурете го чајот во чајник, а потоа додадете сок од лимон, јаболков оцет и мед. Промешајте

Добиениот чај пијте го во текот на денот, а може да го оладите во фрижидер и да го пиете кога сте жедни.

Јаболковиот оцет е еден додаток во храната со здравствени придобивки од 10,000 години, а самиот Хипократ го пропишува како медицински еликсир.

Содржи важни минерали за раст, обновување и одржување на организмот: калиум, натриум, магнезиум, калциум, фосфор, железо, флуор, како и витамини Ц, А, Е, Б1, Б2, Б6, бета-каротин, биофлавоноиди, пектин.

Помага при намалување на крвниот притисок и е ефикасен во борбата против артритисот, алергиите и хроничната малаксаност, а се користи и за детоксикација на организмот.

Сепак, поради неговите моќни својства, треба да се консумира со претпазливост.

Пред да вклучите оцет од јаболков оцет во вашето мени, консултирајте се со вашиот лекар и слушајте ги следниве совети.Бидете сигурни да купите квалитетен оцет.На полиците на продавниците има неколку видови јаболков оцет, но не сите сорти се направени на ист начин.

За да го извлечете најдоброто од тоа, изберете органски суров оцет, кој е протеински ланец (кој содржи ензими и сурови бактерии) што ќе му даде оцет, кој содржи целулоза и оцетна киселина, матно појавување.Јаболков оцет работи чуда за телото: Но, користењето на овој начин може да биде опасно за здравјето!Пазете се од големи количини на киселина.

Јаболков оцет може да биде доста кисел, што може да го оштети хранопроводот и емајлот на забите. Дијабетичарите треба да бидат подготвени.Иако јаболков оцет го намалува нивото на шеќер во крвта, дијабетичарите треба да посветат особено внимание на правилното консумирање на оваа храна. Премногу јаболков оцет може да ги влоши симптомите на оваа болест.

Затоа, експертите советуваат да се консултирате со вашиот лекар пред да консумирате.

За умерен режим на слабеење, доволно е секое утро на празен желудник да испиете чаша вода со една до две лажички јаболков оцет.

Освен што ќе ви помогне да ослабете, јаболковиот оцет го стимулира и кардиоваскуларниот систем и помага во детоксикацијата на црниот дроб.

Јаболковиот оцет е еден од најдобрите производи за прочистување на нашиот организам. Природен е, здрав, а со него се слабее без потешкотии. Прочитајте како јаболковиот оцет „ги јаде“ килограмите.

Покрај тоа што делува алкално и го нормализира Пх нивото во крвта, јаболковиот оцет ја зголемува енергијата, ја зголемува работната способност, го чисти организмот од токсини и ги разградува маснотиите.

Едно истражување од 2009 година објавено во публикацијата “Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry“ покажа дека луѓето кои користеле јаболков оцет во период од 12 недели, значително ги намалиле килограмите, маснотиите на стомакот, обемот на половината и триглицеридите. Инаку, триглицеридите придонесуваат за зголемување на лошиот холестерол.

За режим на постепено слабеење, секое утро на празен желудник треба да се испие чаша вода со една до две лажички јаболков оцет. Покрај тоа, јаболковиот оцет го стимулира и кардиоваскуларниот систем и помага во детоксикација на црниот дроб.

Проблемот е во тоа што јаболковиот оцет има вкус кој што на многу луѓе не им е пријатен, па затоа во овој пијалак можете да додадете и по една лажичка мед.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close