Кафе муабет

„Од бакшиш можев да купам три стана“: Весна Змијанац откри кога заработувала најмногу пари!

Весна Змијанац важи за една од најдобрите пејачки во поранешна Југославија, нејзините хитови ден денеска се пеат на веселби и прослави...

Во јануари годинава наполни 64 години и е родена во Никшиќ, а ништо што се случи во нејзиното детство не укажувало дека ќе стане голема ѕвезда.

Иако се обидела да студира за друга работа, судбината сакала да стане пејачка.

Весна Змијанац важи за една од најдобрите пејачки во поранешна Југославија, нејзините хитови ден денеска се пеат на веселби и прослави.

Весна Змијанац, пред извесно време откри дека заработила највисок хонорар во 1990 година на настап во Софија, така што секогаш е среќна кога се враќа бугарската престолнина, а за парите што ги зеде тогаш можеше да купи три згради на улицата Кнез Михаилова во Белград.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Весна вели дека во Софија секогаш се чувствува како дома, а ја препознаваат на секој чекор на улица, па со задоволство застанува да се фотографира со минувачите бидејќи сака да ги почитува сите. По големиот спектакл во 1990 година, Змијанац често се враќаше во Софија, и одржа голем концерт во 2016 година пред бугарската публика.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Секогаш со нетрпение чекам да пеам во Софија или каде било во Бугарија бидејќи таму се чувствувам како дома. Не е важно, кога шетам, луѓето ми приоѓаат да сликам, исто како и тука, и јас секогаш сакам да одам таму. Концертот што го одржав во 1990 година остана во моето најмило сеќавање, бидејќи атмосферата, сама по себе, беше прекрасна. Не сакам да зборувам за пари, ретко зборувам за тоа, но тогаш заработив многу пари. Ако треба да ви кажам приближно колку пари заработив, ќе го споредам со фактот дека по враќањето можев да купам три згради на улицата Кнез Михаилова. Тогаш добро се снајдов. Многу пеев балади на почетокот на мојата кариера, а дури подоцна убавите и весели. Така оди, но отсекогаш сум била искрена со публиката и тоа е важно – вели Весна.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Змијанац вели дека и денес не се помирува со фактот дека Шабан Шаулиќ, нејзините пријатели и колеги, починале, па со задоволство се сеќава на моментите што ги поминале заедно.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

– Кога мајка ми умира-ше, таа беше болна, но ние некако се надевавме на се и сешто, дека нејзината состојба ќе се подобри. Сепак, смр-тта на Шабан беше таков удар за мене што едноставно не можам да ја споредам со ништо. Го познавав Шабан од мојата 16 -годишна возраст. Моите први чекори на сцената, стихови … Трпението кога ми покажа како пеам, никогаш нема да ги заборавам. Не му беше тешко да ми покаже 50 пати! Знаеше дека имам капацитет, и знаев десетина песни кога ме зеде со него да му гостувам. Знаеше да каже дека ја имам неговата емоција- вели пејачката.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

По спектаклот што го одржа на стадионот „Левски“ во Бугарија, Весна пристигна во Белград, а следниот ден на таксистот што ја возеше од дома до Теразије му даде бакшиш во износ од 4.000 марки.

ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац
ФОТО: Инстаграм/ Весна Змијанац

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close