Нега и здравје

Ова е девојката која никогаш во животот не се насмевнала- боледува од ретка болест, преживеала “ПЕКОЛ”- денес е модел и инспирација за многумина

Успеала да се избори...

Младата Тајла Клемент од Нов Зеланд е девојка која успеа да ја извојува најтешката борба, онаа со самата себе.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Таа по долги години поминати во депресија успеа да се избори и да се сака и почитува токму таква каква што е, уникатна и единствена.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Имено Тајла е родена со ретко невролошко нарушување наречено Möbius синдром, кое се карактеризира со парализа на лицето. Тајла не може да ги движи веѓите, очите или горната усна, па не може ни да се насмее.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Таа се труди да биде инспирација за секој што се чувствува поинаку. Оваа храбра девојка вели дека повеќе не држи лутина кон луѓето кои ја малтретирале во минатото. На сите оние кои се различни и не знаат да се прифатат себеси, таа им порача:

фото инстаграм/Тајла Клемент

„Ако некој ве малтретира, мора да знаете дека проблемот не е во вас, туку во лошите луѓе кои сакаат да ги повредат другите. Не треба да се менуваш за да те прифатат, треба да те прифатат без разлика на се“ рече Тајла во евоето искрено интервју.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Тајла Клемент минала низ пекол додека одела на училиште затоа што децата ја малтретирале поради нејзиниот изглед.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Цел живот била лишена од она што го имаат 99,99 отсто од другите луѓе – насмевка.

фото инстаграм/Тајла Клемент

И покрај сите тешкотии кои ги доживеала како тинејџерка, таа неодамна потпишала договор со модната агенција Zebedee Talent. Нејзината животна приказна го обиколи светот и служи како инспирација за многумина.

фото инстаграм/Тајла Клемент

– На тоа гледам како на бесплатен ботокс, оптимистички опишала за магазинот Cheery, додавајќи дека недостатокот на насмевка не ја спречува да биде среќна и да се забавува.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Сепак, таа не беше секогаш толку среќна. На училиште и беше многу тешко бидејќи се разликуваше од другите деца. Таа не уживаше во учењето или комуникацијата со другите.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Нејзините родители со години се обидувале да и ја вратат насмевката со низа естетски операции. Првпат била оперирана на 11 години, но неуспешно.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Тајла призна дека поради нејзиниот изглед долго време се срамеше од себе.

фото инстаграм/Тајла Клемент

-Растејќи како некој кој секогаш бил исмејуван поради мојот физички изглед, се чувствував како да не сум добредојдена во ниту едно друштво. Мислев дека не сум доволна таква каква што сум, па се трудев 100 пати повеќе од сите други да се вклопам, само затоа што не можев да се насмевнам – рекла Тајла.

фото инстаграм/Тајла Клемент

На 17-годишна возраст почнала да има напади на паника предизвикани од тежок трауматски стрес.

фото инстаграм/Тајла Клемент

– Лекарите ми рекоа дека психичкото здравје ми е многу лошо, имав тежок облик на депресија – открила таа.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Сепак, тешкотиите низ кои поминала Тајла не ја скршиле. Во сето тоа најде сила и веруваше во себе.

фото инстаграм/Тајла Клемент

– Работев многу на себе и сега немам никакви проблеми во општествениот живот. Целосно се прифатив пред само неколку години. Ми требаше долго време да создадам добро мислење за себе, но со текот на времето стануваше се подобро и подобро – истакна таа.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Порано бегаше од камерите, денес има профил на Инстаграм и гордо позира.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Тајла веќе нема проблем со нејзиниот физички изглед, дури направи и профил на Инстаграм. Таа повеќе не бега од камерата, туку ги објавува своите фотографии и ја раскажува својата приказна на интернет за да ја подигне свеста за важноста на уникатноста. Нејзиното семејство исто така одиграло важна улога во тој процес.

фото инстаграм/Тајла Клемент

„Моите родители беа неверојатни, дури и кога бев помала никогаш не се однесуваа поинаку со мене и навистина сум благодарна за тоа. Секогаш ме сакаа и ме поддржуваа во се што сакав да постигнам. Среќна сум што постојат“.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Тајла престана да се чувствува отфрлено и го избра патот на самодоверба. Во тоа и помогнале медитацијата и одењето во теретана. Веќе не се плаши од запознавање нови луѓе.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Денеска Тајла е горда на својот успех и може да се пофали дека е дел од моделската агенција Zebedee Talent која ги застапува лицата со попреченост и видливи разлики, со цел да се промени перцепцијата за модниот свет.

фото инстаграм/Тајла Клемент

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close