Кафе муабет

Не ми се допаѓа изразот самохрана мајка! Лидија Вукиќевиќ проговори за деталите од приватниот живот, еве што најмногу ја нервира!

Актерката е горда на своите синови...

Лидија Вукиќевиќ е долги години на српската сцена, а со оглед на тоа дека е една од најпознатите актерки во регионот, нејзиниот приватен живот отсекогаш бил предмет на јавен интерес.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Во моментов таа ја игра улогата на Милевица Танкосиќ, во серијата „Игра на судбината“.

– Еден лик никогаш не може да биде тотален одраз на тоа што сте. Но, има една важна енергија, онаа што ја имам приватно, што ја носам со себе, а се рефлектира во ликот на Милевица и потоа се е полесно. Има актери кои ја носат таа енергија со себе, има и такви кои имаат некоја друга енергија. На Милевица и треба токму оваа моја енергија.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Открива дека најмногу пари но и најголема отскочна даска за нејзината кариера била серијата “Bolji zivot”

– И двете ми ги донесе „Подобар живот“, без размислување велам дека тоа беше серија што беше попопуларна во стара Југославија. Значи, ние зборуваме дека Србија е едно, а Југославија е друго, така што никој не може да го има тоа после тоа, бидејќи едноставно сега сме помала држава.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Вели дека како актерка не би сакала да прави големи корекции на себе бидејќи луѓето треба да ја препознаваат…

фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Па, не би направила ништо што е драстична процедура, со оглед на тоа што сум актерка, а се што се прави драстично се гледа, особено на сцената, бидејќи камерата гледа се. Морам да го задржам мојот идентитет, мојот изглед таков каков што е. Но некои заштитни корекции да, не сум против тоа сигурно.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

За љубовта кон синовите и гордоста на нивното големото животно достигнување сведочат и нивните фотографии кои актерката повремено ги објавува на социјалните мрежи.

фото инстаграм/Андреј Мркела

Лидија не ретко истакнува дека покрај својата блескава кариера многу се гордее и со успехот на своите синови кои иако не го наследиле уметничкиот талент од неа, сепак се многу успешни во своите професии.

фото инстаграм/Андреј Мркела

Андреј Мркела, постариот син на Лидија Вукичевиќ, тргна по стапките на својот татко и е фудбалер додека Давид е пилот.

фото инстаграм/Андреј Мркела

Во една прилика, Лидија откри како ги воспитувала своите синови.

фото инстаграм/Андреј Мркела

– Бев строга во времето кога требаше да бидам таква. Знаеја дека ќе добијат мал удар по задникот кога ќе го заслужат тоа. Не можам да поднесам разгалени деца кои сакаат се. Затоа, ги научив синовите да бидат разумни. Понекогаш не може да се исполнат сите очекувања. Јас сум секогаш надзорно тело во куќата. Морам во секое време да знам каде се и што прават. Имам апсолутна контрола и над едниот и другиот син – објасни Лидија.

фото инстаграм/Андреј Мркела

На прашањето како успеала да се снајде сиве овие години како самохрана мајка таа одговори:

фото инстаграм/Андреј Мркела

– Не ми се допаѓа тој термин самохрана мајка. Кога ќе го изговорите тој израз, веднаш помислуваат „леле, кутрата таа“. Не ми се допаѓа тој израз. Не велам дека е лесно, но кога ќе решите дека е така, дека сакате сами да ги воспитувате тие деца, тогаш на почетокот носите таква одлука зад која стоите. Потоа нема „ох, тешко ми е, не ми е тешко“ и останатото „сама сум“ и не знам што. Не, свесно донесов одлука дека сакам да се разведам и така сè помина без проблеми. Се грижев за моите деца од самиот почеток, навистина уживав. Уживањето е кога се грижиш за своите деца на време, а престанува да биде така кога ти недостигаат годините, па почнуваш таму некаде во нивните 18 или 20 години да се справите со нив, бидејќи тие доаѓаат кај вас со премногу проблеми. Сега само уживам во тоа што се. Тие израснаа во вистински луѓе, со големи емоции. Тоа всушност ми беше најважното нешто.

фото инстаграм/Андреј Мркела
фото инстаграм/Андреј Мркела
фото инстаграм/Андреј Мркела
фото инстаграм/Андреј Мркела
фото инстаграм/Андреј Мркела

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close