Кафе муабет

Најдобрата пријателка ме убеди да му раскинам, потоа таа се омажи за него- познатата фолкерка откри шокантна вистина!

Јасна денес е во среќен брак со Драгослав Михајловиќ

Пејачката и легенда на српската народна музика Јасна Кочијашевиќ долги години живее во хармоничен брак со нејзиниот сопруг и колега Драгослав Михајловиќ, попознат како Канаринец а сега ја откри и тајната на успехот.

– Разговорот е многу важен. Несогласувањата често се јавуваат поради недоразбирања. Нешто што за мене е логично да го направам за него или за некој друг маж не мора да биде логично.

Јасна откри дека кога го запознала сопругот, тогаш излегла од долга врска.

– Тогаш имав голема турнеја, и му реков на моето поранешно момче, кое за жал го нема повеќе, дека може да се гледа со сите освен со една личност. И започна да се гледа баш со таа личност и веста ми ја пренесе еден мој многу добар пријател. Раскинав безусловно, без убедување, без случајна средба, не ме интересираше ништо, требаше да преминам на другата страна. Таа приказна заврши со тоа што мојата добра пријателка се омажи за него- ја раскажа пејачката својата шокантна приказна.

За оние кои не знаат Јасна Кочијашевиќ е родена во Скопје во 1951 година, каде што живееше кратко, потоа семејството се преселоло во Сараево каде исто така живееле краток период. Потоа, нејзиното семејство се преселило во Нова Пазова, каде што завршила основно и средно училиште. Нејзиниот татко бил воено лице па затоа често се преселувале. Назад во средно училиште, Јасна започна да пее популарни хитови.

Со Миодраг Тодоровиќ Крњевац го сними и синглот „По селу се чапуше“. А потоа како замена за Василија Радојчиќ ‘69. случајно паѓа во комбинација за фестивалот Илиџа. Со песната „Malo cik, malo cak“ таа го освојува стручното жири.

фото expresstabloid.ba

Таа многу ги сака севдалинките, па често се восхитува на сопствените настапи, како што е снимањето на песната „Cvati ružo moja“ која ја издвојува, а не ги испеа полошо ниту песните „Stade se cvijeće rosom kititi“, „Otvori mi belo lenče“, „U đul bašči“, „Oj, livado, oj, zelena“, „Kraj tanana šadrvana“ за која песна вели дека не ја пеела точно затоа што не сакала да ја отфрли верзијата што ја научила од нејзината мајка. Јасна често снимаше староградски песни.

фото принтскрин

Таа едноставно се најде и се фокусираше на оној стил во кој може да ја даде целата своја емоција и љубов кон песната.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close