MAMA

Марс оди наназад, а ние со глава во ѕид: Четири знаци ќе бидат особено погодени за време на претстојниот бурен период!

Четири знаци ќе бидат особено погодени за време на претстојниот бурен период!

Марс е планета на дејствување, импулс, битка и воин, планета на иницијатива, сила и волја, борба, директност, работа и акција, дисциплина и нетрпеливост. Неговата симболика е уривање и градење, страст и желба, енергија.

Правилото на Марс е знак на Овен, ноќен знак на Шкорпија.

Во 2020 година, имаме редовен ретрограден циклус на оваа планета (приближно за нешто повеќе од две години), кој трае околу два месеци. Започнува на 9 септември и завршува на 13 ноември. Марс се движи ретроградно од 29-от степен на Овен и ќе се врати на 16-тиот степен на истиот знак.

Се разбира, оваа планета навистина не оди наназад на небото, тоа е само наша перспектива кога се гледа од земјата. Но, овој ефект на „одење наназад“ се манифестира преку поинаква енергија, односно ние поинаку функционираме во ретрограден период на Марс. Природата на Марс, особено на неговото седиште и знакот на Овен, е „само напред, без стоење, без размислување, ако е потребно со главата низ ѕидот!“

Сите пречки се рушат, количината на сила, енергија и волја е исклучителна, упорноста е неверојатна …

Кога Марс е во ретроградна фаза, се чини дека воениот водач кој ја добил битката до тој момент, мора да се повлече, да избега. Се чини многу фрустрирачки и наместо таа енергија да стивне, таа почнува да врие одвнатре.

Сите позитивни ефекти на Марс на Овен исчезнуваат и остануваат само негативните – пукање и бес, сериозни конфликти кои брзо ескалираат, нетрпеливост и импулсивност кои се зголемуваат на плоштадот. Лесно е да се изгуби контролата врз себе.

Исто така, ни се чини дека ништо не се случува доволно брзо, или како што го замисливме, така што можеме да направиме избрзани и непромислени потези во која било сфера од животот што не само што наскоро ќе се покажат како погрешни, туку исто така можат да ни донесат сериозни проблеми, однесете ни чекор назад.

И физичката и менталната напнатост е преголема, така што има проблеми со спиењето, притисокот, воспаленија од разни видови, но и повреди, расекотини, изгореници. Ова е период кога нашата енергија е на прилично ниско ниво, и околностите ќе не принудат.

Покрај сето ова, Марс ќе има низа тешки аспекти со Сатурн, Плутон и Јупитер, така што сите негативни ефекти од ретроградноста ќе бидат подигнати на коцката. Пред нас е прилично тешка есен, но и зима во сите сегменти од животот и во сите сектори. Секако, зависи од вашата лична натална карта во кој сектор ќе ги почувствувате ефектите на ретрограден Марс и напнатите аспекти што тој ги создава.

За време на вакви периоди, астрологот може само да ве советува да се обидете како знаете како да го зачувате вашиот мир, да се дистанцирате од негативни влијанија, да сметате до десет (или до сто и педесет, во зависност од случајот) пред да реагирате. Да се ​​стави односот во преден план и да се заузда нетрпеливоста и импулсивноста.

Да се ​​одмориме што е можно повеќе, да се заштитиме. Да прифатиме дека ништо нема да оди брзо или лесно. Да го искористите секој момент да се опуштите или преку умерена физичка активност за да ја подобрите целокупната состојба на вашето тело.

Некои од датумите кога најмногу ќе се почувствуваат негативните ефекти од ретрограден Марс!

– Од 11 до 13 септември

– 19 септември

– Од 25 септември до 3 октомври

– Од 7 до 10 октомври- 16 октомври

– 6 ноември

– 12 ноември

Ако сакате грубо да погледнете во кој животен сегмент најмногу ќе ги почувствувате ефектите од ретрограден Марс, прочитајте го толкувањето за вашиот потпис и потпис. Кардиналните знаци – Овен, Рак, Вага и Јарец ќе ги почувствуваат овие ефекти на најсложен начин во овој период.

ОВЕН

Не влегувате во конфликти, особено не во деловниот и емотивниот сегмент – не можете да бидете победник овде во моментот, можете да останете само со загуба. Научете да чекате за вашиот момент, не брзајте. Контролирајте го гневот и импулсивноста. Не трошете ја својата енергија, не започнувајте нови деловни проекти.

БИК

Психата е преоптоварена, постојат стравови, сомнежи, внатрешни конфликти, неизвесност за одлуки што можат да бидат важни за вашиот понатамошен живот. Проблеми со спиењето. Ако вашето работно место е врзано за затворени системи – болници, тајни служби, институти – може да претрпите голем притисок.

БЛИЗНАЦИ

Проблеми со пријателите, социјалниот живот но и финансиите. Се чувствувате неспособни да ги постигнете своите цели, планови и желби одат побавно од очекуваното. Афера преку социјалните мрежи, но и „напади“ од луѓе со кои сте во контакт преку нив.

РАК

Семејните односи се затегнати до крајната граница. Тешкотии со еден од родителите. Меѓугенерациски конфликти. Големи проблеми во деловниот сегмент, можни и полоши односи со претпоставените, притисок на обврските. Емотивните партнерства работат напорно, можни се разделби.

ЛАВ

Сфаќате дека треба да промените некои работи во себе, но тоа е тешко и бавно.

ДЕВИЦА

Финансиски проблеми. Проблеми со постојните заеми и позајмици – исто така, не се препорачува да позајмите нешто дополнително во овој период. Ако имате деца – високи трошоци поврзани со нив.

ВАГА

Проблеми во семејната куќа, на работа, во емотивни партнерства. Можни се прекини. Многу лесно може да се случи да водите битки на сите три фронта истовремено. Неосновани напади врз вас од луѓе кои само сакаат да се караат. Обидете се да го зачувате вашиот внатрешен мир.

ШКОРПИЈА

Страшен притисок на деловните обврски врз вас. Проблеми во комуникацијата на работното место, во околината и во извршувањето на секојдневните активности. Внимавајте многу на вашето здравје, бидејќи одливот на енергија е невообичаено голем и имате можност за повреди.

СТРЕЛЕЦ

Проблеми и потешкотии со помладите членови на семејството, грижи за децата и зголемување на трошоците поврзани со нив. Не ризикувајте и не играјте на проблеми со пари, ќе останете во загуба. Враќање на луѓето од минатото каде почетниот момент може да биде возбудлив, а подоцна веројатно ќе ве изненади сите.

ЈАРЕЦ

Вашата ригидност и неможност да се прилагодите на новите околности може да доведат до конфликти во семејниот сегмент. Проблеми со член на семејство, еден од родителите. Брачните врски можат да бидат доста разнишани. Неопходно е да ја омекнете вашата позиција за многу прашања.

ВОДОЛИЈА

Внимание во сообраќајот, во комуникација со околината и најблиските роднини, бидејќи лесно може да се појават конфликти. Вие не треба да бидете премногу агресивни кон другите затоа што вашата изведба може да предизвика повеќе штета отколку корист.

РИБА

Со финансиите треба да се постапува многу внимателно. Секој погрешен потег може да ве чини доста скапо. Тешкотии во заработката, доцнења во плаќањата. Проблеми со пријателите. Може да паднете во фантазија со оние на кои најмногу сметате и од кои очекувате поддршка. Социјалниот живот ќе биде прилично тивок.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close