MAMAХоливуд

Лице на ангел, тело на божица: Во третиот брак си ја пронајде среќата, ова е животната приказна на најубавата Французинка – Летиција Каста!

Веруваме дека многу би се согласиле, дека Летиција Каста - супермодел и актерка - несомнено е волшебна.

Веруваме дека многу би се согласиле, дека Летиција Каста – супермодел и актерка – несомнено е волшебна.Летиција Каста е средното дете на татко Доминик и мајка Лин.

Поголемиот дел од своето детство го помина со својот татко во Корзика. Како дете, таа беше со немирен дух, сакаше да оди во природа, лежејќи на тревата, фантазирајќи со часови и сонуваше за се и сешто. Таа не беше голем љубител на училиште и учењето, а единствениот предмет што никогаш не го промаши беше уметноста, затоа што  беше во вљубена со учителот. Сепак, кога наполни 15 години, тоа се смени. Во летото 1993 година, таа беше со семејството на плажата Корзика, кога беше забележана од фотограф од париската модна агенција „Медисон“.

Тој пријде и ги замоли нејзините родители да ја земат за нејзината прва професионална фотосесија. Таа беше забележана на кастингот од Пол Марсијано, основачот и уметнички директор на модната куќа „Погоди“. Повеќето модни критичари не го одобрија фактот дека талентираната тинејџерка во тоа време беше само 169 см, бидејќи беше под критериумите за моделирање. Сепак, нејзиното прекрасно лице го освои Мартијан. Тој и даде шанса затоа што во неа препозна огромен потенцијал.

Таа наскоро стана ликот на неговата модна линија. Тоа секако беше пресвртна точка во нејзиниот живот и голем чекор кон светот на модата .. Само три години подоцна, таа стана истакнат модел на куќата на Викторија Сикрет. Набргу потоа, таа станала Ангел на Викторија заедно со Тајра Банкс, Хајди Клум, Карен Мулдер и Стефани Сејмур. Како Ангел, таа привлече бројни насловни страници на модни каталози на оваа популарна марка. Во 1997 година, Летиција потпиша договор со Sports Illustaed, каде беше фотографирана на прекрасни плажи низ целиот свет. Следната година, таа стана амбасадор на козметичката компанија Лореал, чие водечко лице е до ден-денес.

Покрај тоа, таа беше лице за Кристијан Диор и Шанел. Во текот на 1999 година, таа стоеше пред леќата на славниот фотограф Херб Риц и беше фотографирана за престижниот календар „Пирели“ .Во истата година, го сними својот прв долгометражен филм. Тоа е еден од најскапите филмови во историјата на француското кино, „Астерикс и Обеликс: Против Цезар“, каде покажа одлични актерски способности и успеа да го воодушеви Жeрард Депардје со кого играше во филмот со исто име.

Нејзиниот актерски талент не опаѓа, па пред неколку години таа сними видео за Ријана. Тоа е видео за песната „Те амо“ во кое тој успева да заведе популарна пејачка. Дека снимањето на жешки сцени оди добро за неа, потврдува и фактот дека таа исто така снимила провокативна реклама со ennенифер Лопез. Оваа актерка со исклучителна харизма ја освои наградата „Златен лебед“ во 2008 година за улогата на Кетрин во филмот „Роден во 68 година“.

Беше номинирана за награда Цезар, за улогата во биографскиот филм за легендарниот француски пејач-текстописец Серж Гаинсбург, а не играше никој друг освен Брижит Бардо.Таа е муза на најголемите фотографи и модни дизајнери, а за време на нејзината кариера освои повеќе од сто насловни страници како Вог, Венити фер и космополит. Списанието „Тајм“ еднаш ја именуваше Летиција како еден од десетте највлијателни луѓе.. Таа е извор на инспирација за големите светски креатори, па пред неколку години беше претставник на парфемот Ралф Лорен, а беше фотографирана на реклама за брендот Луј Витон.

Оваа убавица не е само актерка и модел, таа поддржува многу хуманитарни акции. Летиција има три деца, Сатин (19) со својот поранешен партнер Стефан Седнауи, како и две деца со поранешниот сопруг Стефан Акорси – син Орландо (14) и ќерка Атина (11). , Летиција Каста е во брак со харизматичниот француски актер Луис Гарел, од кого е пет години постара. За нивната врска малку се знае, а парот се венчаа минатата година во тајност.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close