MAMA

Лекарите откриваат како правилно да ги чувате платнените заштитни маски дома!

Многу луѓе се одлучуваат за платнени маски поради продолжена употреба

Специјалист за заразни болести советува како да чувате маски за заштита од платно во вашиот дом.

Бидејќи вирусот корона го парализираше светот оваа година, така и заштитните маски станаа составен дел од нашите животи.

Бидејќи не ги напуштаме своите домови без оваа превентивна мерка со цел да се спречи ширењето на КОВИД-19, заштитните маски станаа вистински моден детал. Многу луѓе се одлучуваат за платнени маски поради продолжена употреба.

Но, дали некогаш сте се запрашале како правилно да ги чувате дома?

Чувајте ги на чисто и суво место

“Може да биде во специјална комода сад или торба. Чувајте ги што подалеку од другите предмети што често ги допирате и потенцијално неизмиени раце”, изјави за Хаф Пост д-р Питер Чин-Хонг, инфектолог и професор по медицина на Универзитетот во Калифорнија, Сан Франциско. и додаде:

“На пример, нема да ги чувам во комода со долна облека или кујнски крпи. Не е потребно да се обезбеди апсолутна стерилност, важно е само да не го допирате местото каде што често ги чувате маските со раце”.

Без оглед каде ќе се решите да ги чувате, внимавајте да не ги мешате чистите маски со нечисти.

Бидете внимателни да не ги мешате со туѓи маски

“Фокусирани сме на Ковид-19, но има уште 300 други вируси кои предизвикуваат настинка и слични проблеми. Ако секој член на домаќинството има чисти маски, тоа го намалува ризикот од пренесување на вирусот”, рече Чин-Хонг.

„Алтернативно, можете да ги чувате на едно место, но тогаш само еден член на домаќинството треба да биде одговорен за дистрибуција, со задолжително миење на рацете пред да ракувате со маските“, рече Чин-Хонг.

Аманда Кастел, професор по епидемиологија на универзитетот во Вашингтон се согласува дека чувањето на сите заштитни маски на едно место е во ред. Сепак, таа не препорачува споделување маски со другите членови на домаќинството.

Носете ја маската во торба кога ќе излезете од дома

Во никој случај не треба да ја ставате заштитната маска директно во торба, џеб или ранец, бидејќи може да се навлажни или да дојде во контакт со контаминирани предмети.Наместо тоа, со чисти раце, ставете ја маската во чиста вреќа и потоа ставете ја во торбата.

Кога ќе ја извлечете маската за да ја облечете, секогаш држете ја за врвките. „Избегнувајте да ја допирате внатрешноста на маската што го допира вашето лице“, вели Чин-Хонг.

Често мијте ги

Некои експерти велат дека можете да носите маска за ткаенина неколку пати во текот на денот, сè додека не стане влажна или валкана.

Други веруваат дека треба да се измие веднаш по носењето.

„Перењето во машина за перење или рачно во топла вода е совршено добро.

Исушете ги на директна сончева светлина или на висока топлина. Ако рачно ја измиете маската за крпа, не заборавајте да ја потопите во течноста пет минути.

Модната блогерка сподели трик  за тоа како да се стекнат нови елегантни работи во текот на самоизолацијата без да се напушти домот и без да се потрошат пари.

За да го направите ова, потребни ви се само неколку работи од вашиот гардеробер и малку ентузијазам.

Маска

Денеска главен додаток без кој не можете надвор не е торба тука маска за лице. Моделите од текстил не се најсигурна опција, но практични се и можат да се исперат по употребата. Маската можете да си направите сами од марама (бандана) која исто така е релевантна во оваа сезона

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close