Бебе

Купување облека за бебиња: Колку гардероба ви треба навистина?

Сепак, со толку многу убави бои и дезени

За новороденчиња не е потребна многу облека полна со разни бои и додатоци за да се облекуваат според најновата мода. Сепак, со толку многу убави бои и дезени, понекогаш е тешко да престанеме да купуваме облека за нашите бебиња.

За да им го олесниме на идните родители кои постојано размислуваат колку облека да купат, без разлика дали имаат доволно или премалку, ви донесуваме краток водич низ облеката на вашето бебе, што нема да го натрупа плакарот или да погреши во бројот.

Сè за броевите

Кога станува збор за количината облека за новороденче, точно е дека е потребен навистина мал број од истото парче, бидејќи бебињата растат многу брзо и со тоа го надминуваат она што го купивме. Од таа причина, честопати може да се случи да не носиме одредена облека на дете, бидејќи ја чувавме за некоја посебна пригода.

Бидејќи на етикетите на облеката за бебиња има различни бројки, идните родители честопати можат да бидат збунети. Кога купувате, важно е да знаете дека бројот на возраста на бебето на етикетата всушност означува колку е долго детето, така што ќе бидеме најлесно да купиме облека.

Кој број ќе го започнеме зависи од повеќе фактори. На пример, ако ние како родители сме високи, тогаш можеме да претпоставиме дека новороденчето ќе биде малку поголемо и подолго, што значи дека бројот 52 сигурно нема да му одговара.

Повеќето бебиња обично се раѓаат околу 50 сантиметри при раѓање, што не значи дека ќе купиме облека што е долга само два сантиметри од нив самите, но ќе се обидеме да добиеме една што е малку поголема, за да може бебето да ја носи подолго, но и да и биде пријатно. Дури и ако бебето се роди порано и е малку помало, поголем број сигурно нема да и пречи. Квалитетот како императив

Кога станува збор за облеката за деца, има многу избори. Продавниците скоро секој ден лансираат нови модели на облека, на кои тешко можеме да им одолееме. И додека мини маици, панталони, фустани и јакни се убави по ред, квалитетот често се заборава.

Сепак, кога станува збор за мало дете, квалитетот е она по што мора да се водиме. Иако обично мислиме дека е скап и поквалитетен, не мора да е така. Многу често и за помалку пари можете да најдете облека со одличен квалитет.

Количината облека

Иако многу луѓе мислат дека е потребно многу облека за бебе, бидејќи брзо се валка, тие навистина не бараат толку многу. Иако треба често да ја менуваат пелената, ако правилно ја прилагодуваме, ретко ќе се случи бебето да стане неуредно.

Потребна е најголема претпазливост за време и по хранењето на бебето, бидејќи бебињата често плукаат вишок млеко и може да се случи таа да треба да ја смени облеката. Во секој случај, не треба да се претерува. Доволно е да набавите помеѓу 3 до 5 парчиња боди, панталони, панталони и едноделни пижами.

Имајќи предвид дека машината за перење ќе се врти неколку пати на ден во секој случај, и покрај тоа, бебето сигурно ќе добие уште парчиња од роднини и пријатели, нема причина да купувате премногу.

 

 

 

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close