Кафе муабет

Колку пати сте го истуркале животот кога едвај имате сила да станете- познатата актерка искрено за тешкиот период низ кој минува!

На нејзиниот син му е дијагностицирано неспецифично нарушување во развојот на говорот и разбирањето...

Хрватската актерка Маријана Микулиќ е многу активна на социјалните мрежи, а позната е по тоа што без двоумење споделува детали од своето секојдневие, дури и кога не станува за совршена реалност.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ
фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Таа често на Инстаграм пишува за различни сегменти од нејзиниот живот, меѓу кои и за проблемите на нејзиниот тригодишен син Јаков, на кој му е дијагностицирано неспецифично нарушување во развојот на говорот и разбирањето.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Таа неодамна сподели фотографија на која се гледа нејзната широка насмевка, но со фотографијата упати емотивна порака во која се осврна на тешките денови во животот и моментите кога всушност сме сами на светот, или можеби само со неколку блиски луѓе. Таа испрати поддршка и утеха до луѓето кои минуваат низ истата криза, а тие тоа го прикриваат со насмевка.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

„Колку пати сте се насмеале кога сакате да плачете?

Колку пати сте го истуркале животот кога едвај имате сила да станете?

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Колку пати сте имале пари и среќа, а сте биле опкружени со еден куп луѓе, а кога немате ништо, остануваат само двајца-тројца од оние што ви се важни и кога сте несреќни и со празни џебови.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ
фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Тешките денови во нашите животи ги одржуваат оние кои навистина вредат и на чија поддршка можеме да сметаме.

Но, само ние сме тие кои треба да го издржиме сето ова, да го носиме на грб, да преживееме. Само нашето срце и тело ги знаат последиците.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Упатувам поддршка до сите на кои им е потребна деновиве, иако е мала утеха. Но да се знае дека има денови кога ни е тешко и кога секој чекор напред е како поместување планина – што им се случува на сите. Ти не си сам. Има и други кои се насмевнуваат само затоа што не мора да објаснуваме дека нешто ни е, и што ни е. Издржете, и нека дојдат тие подобри денови што е можно поскоро.
Или барем сонце, и тоа понекогаш помага“, напиша Маријана.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

За потсетување, Маријана неодамна јавно реши да сподели моменти од нејзиното секојдневие и опиша како изгледа животот со малиот Јаков и како целата ситуација влијае на семејството, но и на односите со другите луѓе.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

– Лесно е да се зборува. Знаев да се здебелам и додека немав ни деца. Моите деца нема да имаат изливи на нервоза, ниту пак јас, ќе бидам тивка вода што гасне пожари со љубовни прегратки, секогаш (ако некогаш им се случат пожари на моите деца). Јас секогаш ќе имам трпеливост, љубов, за сите мои деца, нема да ме допираат ничии коментари од страна, ќе го живеам својот живот. Животот ме демантираше низ многу области, особено во мајчинството, многу пати, толку многу сум се откажала, згрешив, претерав, плачев , и од маки и од беспомошност, пливање длабоко, упорно и кога ќе снемам сила, сега пливам само како што бара Јаки, ако му е денот добар се дружиме, ако не е или откажуваме се или доаѓаме предвреме со изговори дека можеби ќе треба брзо да си заминеме. Без сила, без седење пиење кафе, еден од нас постојано на нозе, подготвен за низок старт.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Луѓето ни објаснуваат кој се почнал подоцна да зборува и денес се е во ред, како да ние самите немаме две деца дома кои прозбореа доцна, машки, како и Јаков (ова е често аргумент, дека машките деца прозборуваат доцна) Зошто воопшто го пишувам ова? Ние сме на одмор, со нашето семејство, потоа одиме да се видиме со пријатели, кумови, луѓе што ги гледаме само кога сме тука. Сите се обидуваат, но малкумина имаат разбирање, малкумина воопшто сакаат да разберат, повеќето гледаат во нас како да не сме нормални, ние, детето, не знам. Затоа што претпоставувам кога ќе видите дете без нога не ви треба многу разбирање – знаете дека не може да трча. А кога ќе видите весело здраво тригодишно дете, сите мислат дека неговите родители не се нормални затоа што мислат дека на малото му треба помош. А, тогаш Јаков има еден час плачење во едно ќоше, или цело време трча зад влезната врата затоа што сака да избега, па мора да ги вклучиме цртаните филмови за да го смириме, иако треба да ги избегнуваме екраните.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ
фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Драги луѓе, сакам да ви верувам вам, не на експертите, сакам да верувам дека две институции (6 експерти) направија грешка во проценката и дека сте во право без искуство во областа на логопедија, психологија, специјално образование , рехабилитација. Верувам во себе и се надевам на најдоброто. Но, само да знаете дека не помагате во вашата приказна, иако не се сомневам дека вашите намери се добри. Знаете, понекогаш, кога мажот не знае што да каже, може да молчи, ние не знаеме и не мора сите да знаеме се – напиша актерката под фотографијата.

фото инстаграм/Маријана Микулиќ
фото инстаграм/Маријана Микулиќ
фото инстаграм/Маријана Микулиќ

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close