Дом и семејство

Игор го издржува Кеба: Пејачот остана со празни раце- со синот потпишаа договор дека ќе го финансира до крајот на животот!

Кеба не заработува многу...

Фолк пејачот Драган Којиќ- Кеба со години е на музичката сцена а иако многумина мислат дека многу заработува и ужива во изобилство, вистината е поинаква.

фото Стори.рс

Имено, како што се наведува, Кеба не поседува ништо на негово име, а причина за тоа е долгогодишниот спор со Љиљана Јевремовиќ, мајката на неговата вонбрачна ќерка Ина.

фото Азра.ба

Кеба и неговата поранешна љубовница имаат судски спор веќе 16 години, откако тој не сакаше да признае дека е татко на дваесет и тригодишна Ина, па дури 12 пати одби да направи ДНК анализа.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

Поради доцнењето на процесот, Љиљана ја тужеше државата Србија пред Судот за човекови права во Стразбур. На крајот, судот врз основа на Rh факторот и крвната група пресуди дека Којиќ е татко на девојчето Ина и му наложи да плаќа месечна алиментација од 270 евра, која подоцна беше намалена на 210, бидејќи обвинетиот достави докази на заработка која барем на хартија не е висока.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

Но, не заврши тука – Љиљана го тужеше Кеба за заостаната алиментација, додека тој тврдеше дека платил се. И токму кога почна спорот за пари, Кеба се разведе, па до судот достави докази дека имотот му е намален, а месечно заработува само 15.000 динари.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

„Во времето на претходната одлука живеев во куќа со површина од 330 метри квадратни со сопругата Оља, синот Игор и ќерката Наташа. Во меѓувреме, на 02.04.2013 година се разведов. Сега живеам во куќа со површина од 100 метри квадратни, која е моја сопственост.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

Живеам сам во куќата“, изјави Кеба на суд во 2013 година, кој поголемиот дел од имотот по разводот и го префрли на својата официјално поранешна сопруга , со која живее и денес, а парот многупати се појавуваше заедно во јавноста, додека за време на бракот со Игор Којиќ и самата Северина објави фотографии од тогашниот свекор и свекрвата во нивната вила на Бежанијска коса, каде што редовно престојувала кога била во Белград а тоа е доказ дека Кеба и Оља живеат заедно.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

Инаку, тој на 29.05.2013 година го заверил на нотар Договорот за доживотна издршка со кој неговиот син Игор Којиќ се обврзал доживотно да го издржува татко му. За возврат, по смртта на Кеба, тој ќе стане сопственик на 11,62 хектари земјиште и на семејната станбена зграда во Лозница.

фото инстаграм/Драган Којиќ-Кеба

Игор прозборе за разводот со Северина!

Игор Којиќ и Северина Вучковиќ беа во брак од 2015 до 2021 година. Којиќ не зборуваше за медиумите за бракот со Северина и причините за нивниот развод се до сега кога реши да стави крај на озборувањата и во големото интервју што го даде за Индекс отворено кажа се за помирувањето со Милан Поповиќ, а зборуваше и на темата поранешна сопруга.

Фото Инстаграм/Северина

– Со години летувам на хрватското приморје на прекрасните рајски острови. Сето ова е многу блиску до мојот роден град Мостар, од каде што решив да одам на Хвар, односно во Јелсо, со моите пријатели и мојата братучетка Катја. Веднаш штом стигнавме во Јелса, прошетавме по брегот, каде по две години првпат го сретнав Александар. Господ е најголемиот архитект, рече Игор.

Фото Инстаграм/Северина

Како што е познато, Игор синот на Северина, Александар го прифати и го гледаше како свое дете. Со него живееше пет години и беа доста блиски.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

– Таа средба е неопислива и беше многу емотивна за двајцата. Се шетав со братучетка ми на брегот кога во еден момент помеѓу два чадори на ресторан го забележав тоа мало ангелско суштество како гледа во мојот правец. Погледите ни се сретнаа, Александар истрча кон мене и скокна во мојата прегратка која траеше, 10 минути, за мене 10 часа.

Фото Инстаграм/Северина

Се чувствував како да ме погоди стрелата на љубовта. Во една секунда се ми помина низ глава, а сигурен сум дека и нему му помина. Александар е дел од мојот живот, како и јас од неговиот, и засекогаш ќе остане врежан во моето срце, изјави Којиќ за Index.hr.

Фото Инстаграм/Северина

– Средбата со Милан се случи многу спонтано. Неколку дена откако го видов Александар, седев со моето друштво во ресторан кога во еден момент се појави Александар со браќата и татко му. Единствената слободна маса во тој ресторан беше зад нас, поточно зад мојот грб. Има една поговорка која вели: „Луѓето често планираат, но Бог се смее“.Александар и мојата братучетка Катја, која многу ја сака, си разменија шеги, на кои сите спонтано се надоврзавме. Набргу потоа ниту Милан, ниту јас не останавме рамнодушни на целата ситуација, па отидовме сами во соседната кафеана. Во животот среќаваме главно три типа на луѓе: оние кои судат, оние кои мерат и оние кои простуваат.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

-Тој ден си подадовме рака и во центарот на нашето битие го поставивме само она што е најважно во целата приказна, а тоа е Александар. Простувањето не го менува минатото, но ја олеснува душата и ја збогатува иднината. Простувањето и покајанието се клучот на животот, рече Игор.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

– Семејството не е играчка, а животот не е права линија и ниту еден развод не е лесен. Времето лечи се, а јас се сеќавам само на убавите денови. Сигурно најубав спомен е Александар, кој влезе во мојот живот кога имаше 3 години, а јас имав 26 години.

Фото Инстаграм/Северина

На прашањето дали се кае што не направи нешто за време на разводот, Којиќ шеговито одговори:

Фото Инстаграм/Северина

– Се каам што не повикав трубачи. Во животот треба да се ужива и најважно е да сме здрави и да имаме љубов во нас. Секоја ситуација што ни се случува денес не учи утре да бидеме попаметни и подобри.

Фото Инстаграм/Северина Вучковиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close