Новости

ЗОШТО ПОСЛЕ КОРОНАВИРУСОТ ЧУВСТВУВАТЕ ПОСТОЈАН ЗАМОР- Ова се последиците кои ги остава овој вирус!

Коронавирусот остава последици...

Иако повеќето луѓе кои биле заболени од коронавирус, се опоравуваат по две до три недели, сепак во некои случаеви вирусот остава трајни последици.

Тоа се нарекува симптом на пост-ковид кој трае со месеци подоцна. Најчестите симптоми со кои се уште се соочуваат заболените од ковид се болка во мускулите, хроничен замор и отежнато дишење со месеци.

Состојбата позната како „долг Ковид“ може сериозно да наштети на животот на луѓето, а во меѓувреме, чести приказни за исцрпеност се појавија дури и по кратка прошетка.

Сепак, дури и најосновните прашања – како на пример зошто луѓето се соочуваат со долг Ковид или дали ќе се опорават целосно- се полни со непознати и неизвесности.

Не постои медицинска дефиниција или список на симптоми што ги споделуваат сите пациенти – две лица со долг Ковид можат да имаат многу различни искуства.

фото профимедиа

Сепак, најчеста карактеристика е заморот, кој ве вознемирува во сè.

Другите симптоми вклучуваат отежнато дишење, постојана кашлица, болни зглобови, болки во мускулите, проблеми со видот и слухот, главоболки, губење на чувството за мирис и вкус и оштетување на срцето, белите дробови, бубрезите и цревата.

Пријавени се и проблеми со менталното здравје, како што се депресија, вознемиреност и недостаток на концентрација.

Тоа може целосно да го наруши квалитетот на животот на луѓето.

Долг Ковид не значи само дека на луѓето им треба време да се опорават од престојот на одделот за интензивна нега. Дури и луѓето со релативно лесна инфекција можат да страдаат од трајни и тешки здравствени проблеми.

„Не се сомневаме во постоењето на долг Ковид“, изјави за Би-Би-Си професорот Дејвид Стреин, од Универзитетот во Ексетер, кој веќе прима пациенти со долг Ковид на неговата клиника за третман на синдром на хроничен замор.

Студија спроведена над 143 лица во најголемата римска болница, објавена во Весникот на Американската медицинска асоцијација, ги следела пациенти откако биле пуштени од болницата во својот дом.

foto inz.ba/

Се покажа дека 87 проценти од нив имале барем еден симптом скоро два месеци подоцна, а повеќе од половина сè уште се чувствувале уморни.
Половина од луѓето во студијата спроведена во Даблин сепак се чувствувале уморни 10 недели откако биле заразени со вирусот корона. Третина физички не биле во можност да се вратат на работа.

Што е најважно, лекарите не најдоа врска помеѓу сериозноста на болеста и заморот.

Сепак, екстремната исцрпеност е само еден од симптомите на долг Ковид 19.

Коронавирусот остава последици на скоро сите органи

foto jutarnji.hr/

Српски уролог, д-р Александар Милошевиќ вели дека оние кои биле заразени со вирусот мора да бидат трпеливи кога станува збор за cekс.

Тој наведува дека кај мажите кои имале потешка форма на коронавирус, ceксуалната дисфункција е присутна поради воспалителните процеси што ги претрпеле, но и интензивните и тешки терапии.

– Сите вируси се носители на RNK што влијаат на нашата генетика, поради што не можеме со сигурност да кажеме дека коронавирусот не може да влијае на фетусот што би се формирал веднаш по прележување на вирусот. Кога ја надминува короната, пациентот не треба да брза ниту пак треба воопшто да размислува за сeeкс. Тој треба да се опорави, никој нема да изгуби ништо ако за неколку месеци ја помести работата за потомството. Потребно е целиот организам да се врати во редовна рамнотежа – наведува д-р Милошевиќ.

Како што вели тој, кај мажите кои имале потешка форма на коронавирус, постои ceксуална дисфункција поради воспалителните процеси што ги претрпеле, но и интензивни и тешки терапии.

Д-р Милошевиќ наведува дека пациентите кои подолго време се лекуваат од корона имаат психолошки ефект на пропуштени животни можности, што се однесува на периодот што го поминале во кревет.

– Многумина кои планираа да го прошират своето семејство, а ги погоди короната, не треба да се обидуваат да добијат потомство по секоја цена по враќањето од болница. Да се ​​прават деца не е задача! Кај здрава личност, зачнувањето се јавува кога телото е опуштено и одморено – наведува тој.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close