MAMA

Работи кои НЕ се вратија во нормала дури ни 6 месеци по породувањето…

И по половина година од породувањето, некои работи не се забораваат.

Секоја мајка го сака својот нов живот со детето, со тоа прекрасно мало суштество кое дарува безусловна љубов и кое умее да изнуди насмевка, дури и во тешки времиња. Но, една мајка на својот блог открива некои работи кои би сакала да ги врати во нормала што побргу, но и дека тоа не оди лесно.

Моите гради

Градите се 24/7 на располагање и тоа многу месеци… Се’ се врти околу градите и детето. „Мојот градник постои само за да ги држи градите во рамнотежа“ – вели оваа мајка на три деца.

Мојот мозок

Менталната способност се нарушува. Понекогаш е смешно, понекогаш незгодно, понекогаш бесно. „Не можам да го поднесам тоа што го губам својот мозок со мајчинството“.

Мојот сексуален живот

Хормоните после породувањето не се шега! Признајте, мајки со лошо либидо!

Мојата коса

Не знам од каде да почнам. На почетокот, мојата коса беше раскошна, прекрасна. Потоа почна да опаѓа. Сега не можам да се одлучам дали е масна или сува.

Мојот апетит

Во текот на бременоста бев желна за цимет. Сега тежнеам кон што било шот има калории. После породувањето постојано се чувствувам гладна.

Мојот одмор

Спиењето во текот на ноќта е целосна шега.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close