Кафе муабет

ЗАБРЕМЕНИ СО БОЖЈА ПОМОШ: Отец Аца и даде благослов и подарок на познатата фолкерка

Еве како пејачката Сека Алексиќ ги роди своите синови!

Нејзиниот пат кон потомството не бил воопшто лесен и борбата траела седум години…

Пејачката Сека Алексиќ пред извесно време реши јавно да прозбори за својата борба за потомство и за тоа дека долго време се обидуваше да стане мајка и на тој начин се соочи со бројни пречки.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Популарната пејачка Сека Алексиќ денес има две здрави момчиња и не крие колку е горда и колку ужива во родителството, и секој момент поминат со нејзините наследници.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Сепак, нејзиниот пат кон потомството, како што вели, не бил воопшто лесен и борбата траела седум години.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Мојот пат кон потомството не беше лесен, јас сум личност која чекаше седум години да роди дете. Јас и сопругот се боревме седум години да добиеме дете. Ин витро оплодувањето е само 30 проценти.

Направив три ин витро оплодувања, третото успеа, првите две беа неуспешни. Кога ја решивме мојата отпорност на инсулин, беше многу полесно, пиев апчиња четири години, тие помогнаа да се реши тој проблем.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Кога се решивме за третото ин витро оплодување, по совет на мојот духовен отец, отец Никола, и по предлог на друг свештеник, отец Аца, неговиот колега, започнав да го пијам маслото од Свети Нектариј.

Отец Аца беше на Егина и му донесе масло од Свети Нектариј и му рече на мојот духовен отец, отец Никола да ми го даде мене и на мојот сопруг Вељко – започна Сека, а потоа продолжи:

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Што се однесува до маслото од Свети Нектариј, постои правилник, не можете да го користите без благослов и постојат правила како да се користи, колку капки се земаат.

Жената го пие, се причестува и потоа оди во процес на ин витро оплодување. Ние го почитувавме сето тоа. Се причестив и отидов на оплодување, му благодарам на Бога, мојот Јаков се роди.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Сека тогаш зборуваше за следниот процес, кога беше бремена со нејзиниот помлад син Јован.

– Две и пол години подоцна, отидов повторно на Ин витро оплодување, само ќе ви кажам дека молитвите на Свети Нектариј беа одговорени од Господ и дека Вељко и јас станавме родители.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

И Бог дозволи да станеме повеќе. Верниците кои веруваат, тие знаат кој е Свети Нектариј, тој е голем чудотворец.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

Бев и на Егина, каде што живееше и каде беше погребан. Неговите масла се навистина чудесни, го лекуваат секој што има проблем. Неопходно е човекот да има верба, тогаш половина од проблемот е решен – рече пејачката.

Сека откри и како ја криела тетоважата од владиката.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ
ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Го слушавме повеќе отколку што разговаравме. Беше духовит и полн со љубов, имам тетоважа на раката. Кога ручавме со него, постојано го влечев ракавот надолу. Не рече ништо, но цело време ја гледаше таа тетоважа и се насмевна, рече Сека.

Сека откри и некои детали за својот сопруг Вељко.

ФОТО: Инстаграм/ Сека Алексиќ

– Вељко е полн со љубов, не само за семејството туку и за сите останати, затоа понекогаш се лутам, бидејќи сака да посвети внимание буквално на секоја ситница. Тогаш сфаќам дека грешам, бидејќи всушност е христијански и така треба да работиме сите – започнува пејачката.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close