Нега и здравје

Еве како ги отстранив мустаќите за една минута и повеќе не ми растат – ГЕНИЈАЛЕН ТРИК ЗА ЖЕНИ

Изборот на метод за отстранување на влакна треба да зависи од типот на кожата, тенот и текстурата на влакното.

Секоја жена посакува да се ослободи од влакненцата над усните, и да има лице без ниту едно видливо влакненце.

Иако само малкумина среќници можат да се пофалат со ова, ако сте решиле да ги отстраните или прикриете несаканите „влакна на надусницата“, ние ви даваме неколку корисни совети како да го направите тоа

Изборот на метод за отстранување на влакна треба да зависи од типот на кожата, тенот и текстурата на влакното.

Посветлата кожа е обично многу почувствителна и понежна па затоа реагира на поагресивни третмани. Најдобар начин за овој тип е покривање на влакната со белење.

Светла кожа и  светли влакна

Тие ќе станат скоро невидливи и нема да предизвикаат иритација на кожата. Пред белење, тестирајте го производот на кожата на вашите раце за да бидете сигурни дека нема да добиете алергиска реакција.

Темна кожа и темни и опаѓачки влакна

Бидејќи белење на влакната може да се забележи на темна кожа, најдобриот метод за отстранување на влакната на надуснците е депилацијата со восок. Темната кожа обично не е толку чувствителна и добро реагира на депилација.

Исто така, восокот не содржи хемикалии и не го отстранува горниот епидермален слој на кожата, а иритациите во оваа постапка се многу поретки.

Потемна кожа и потемно и подебело влакно

Иако депилацијата со восок е најпопуларна форма на отстранување на влакна за подебела структура на влакна, се препорачува епилација. Така, машинката за отстранување на влакна ќе биде многу потемелна.

Исто така, се почеста е епилацијата со конец. Овој метод се прави во салон за убавина, тој е многу детален и прецизен, а може да ги отстрани и најмалите влакна на целото лице.

Жените на Блискиот исток со векови користат една мешавина од смеса која им помага за отстранување на несаканите влакненца. Оваа смеса е се попопуларна во Америка.

Неговиот состав е потполно природен. Ако сте уморни од восочни или ленти за депилација, или некои хемиски препарати, време е да го испробате овој метод на отстранување на влакна со помош на маска со мед, овесна каша и лимон.

Предноста на оваа мешавина е тоа што се подготвува брзо, а вашето лице нема да има последици затоа што не содржи никакви хемикалии. Сосема природно и безболно, и најдобро од сè, тоа е навистина ефикасно.

Потребните состојки за оваа мешавина се:

2 лажици мед, 1 лажица овесни снегулки, 2 лажици сок од лимон

Постапка за подготовка:

Добро измешајте ги сите горенаведени состојки и кога ќе добиете соединета смеса, истријте ги на местата на лицето каде сакате да ги отстраните влакната. Нежно тријте правејќи кружни движења. Смесата потоа се остава да отстои 15 минути. Потоа исплакнете го лицето со топла вода.

Потоа нанесете хидратантна крема. Повторете ја постапката 2 до 3 пати неделно за оптимални резултати. За еден месец влакната ќе исчезнат целосно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close