Рецепти

Д-Р НЕСТОРОВИЌ СЕ ВРАТИ СО НОВ РЕЦЕПТ: Пијте две чаши од овој лек две недели

Тој го прекина медиумскиот молк, а сега го сподели и домашниот рецепт.

Поранешниот член на кризниот штаб во Србија, пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ, се повлече од јавноста пред извесно време. Тој го прекина медиумскиот молк, а сега го сподели и домашниот рецепт.

Имено, во гостувањето утрово на телевизијата Хепи, д-р Несторовиќ реши да им објасни на гледачите како можат сами да лекуваат чир на желудник, хеликобактер пилори или амблем од амброзија.

“Исецкајте ја зелката, истурете ја со вода, нека биде половина зелка, половина вода и оставете ја да стои во фрижидер два дена. После тоа, пијте еден час наутро и две недели навечер”, рече Несторовиќ во утринската програма, додавајќи дека тој веќе го користеше овој рецепт веќе две децении и резултатите се одлични.

– Се покажа дека зелката има одредени супстанции кои ја обновуваат мукозната мембрана во стомакот и делува и на хеликобактер пилори, и на оние отпорни форми – објасни докторот.Несторовиќ исто така рече дека копривата е многу добра за алергија на амброзија, но не и на чај.

– Најдобро е да ги мелете лисјата од коприва со мед, или да ја чувате копривата во замрзнувач две недели, така што сама да се претвори во прав. Чајот не е добар затоа што водата ги уништува корисните состојки во копривата – објасни лекарот.

Кисела зелка

Нејзината лековитост ја надминува лековитоста на многу познати билки. Сто грама од неа содржи дури 20мг витамин ц, потоа витамин А, фолна киселина, магнезиум, железо…

Се смета дека киселата зелка е добра при настинка и за зајакнување на цревната флора. Исто така лекува астма, реума, чир на желудник, а преку тие придобивки се чисти кожата и се зајакнува имунитетот, но исто така велат дека помага и при разни видови на карцином.

Се смета дека луѓето кои консумираат кисела зелка се посилни и поотпорни на болести. Поради тоа, особено им се препорачува на старите личности, луѓе со ослабнат имунитет и деца.

Лековитото дејство на киселата зелка може дополнително да се зголеми, ако меѓу зелката додадете и други намирници, како на пример листови од винова лоза, грозје, дуња, јаболка или анасон.

Други придобивки се следниве:

Помага за зајакнување на коските

Ја регулира и намалува количината на масни материи и холестерол во крвта

Го прави организмот отпорен на стрес

Помага при подобрување на расположението

Киселата зелка претставува вистинско богатство на калиум, железо, магнезиум, сумфур и бакар. Содржи и мали количини на натриум и овозможува максимално искорисутвање на калциумот во организмот, со што оваа намирница станува многу корисна за човекото здравје.

Зелката е една од ретките, ако не и единствените природни намирници каде што човекот успеал да ѝ го подобри, односно да ѝ ги зголеми нутритивните својства преку киселините.

Еве кои се нејзините лековити својства:

– Го подобрува расположението

– Го прави организмот поотпорен на стрес

– Ја активира размента на материи во мозокот

– Помага при создавањето на црвени крвни зрнца

– Делува помладувачки

– Го зајакнува имунитетот и ја подобрува функцијата на мускулите

– Помага при зајакнување на коските

– Ја намалува количината на масни материи и холестерол во крвта

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close