Кафе муабет

Голема прослава во домот на Лидија Вукичевиќ: Згодната актерка има посебна причина за славење- денес е најубавиот ден во нејзиниот живот

Наполни 60 години...

Актерката Лидија Вукиќевиќ влезе во седмата деценија од животот, иако судејќи по нејзиниот изглед не може да се каже дека таа полни 60 години.

фото инстаграм/Андреј Мркела

Овој јубилеј не може да помине без прослава бидејќи, како што вели, се слави животот, а не годините.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Родендените ми значат многу, Господ ни даде можност да славиме. Го славам животот затоа што има многу луѓе, а знаеме дека не можат да слават, затоа што се во болници. Прославата и роденденот ги поминувам исклучиво со луѓето што ги сакам и кои ми значат многу во животот. Тоа е целта на прославата, а не да се поканат милион луѓе, музика и да се направи циркус и забава – истакнува актерката, на која никогаш не и пречеле прашањата за годините:

фото инстаграм/Лидија Вукиќевиќ

– Секако, тие прашања не ми пречеа. Годините се бројка, тоа е една работа, но начинот на кој живеете, енергијата, тоа е нешто сосема друго. Во Англија, една госпоѓа, погреба дваесет и нешто годишен дечко, а тој и рече „напиши на мојот гроб, умре на осумдесет и шест години“. Се работи за тоа како се чувствувате, каква енергија носите и колку сте подготвени да го искористите секој момент. За мене моментите се живот, а збир на убави моменти е среќа. Живеам со сите мои подеми и падови што ги носи животот. Секогаш се водам по една реченица што ја читам, а таа кажува се:

„Колку години ќе имавме, да не знаевме колку години има“, вели Лидија и истакнува дека сето тоа е затоа што имаме луѓе со енергија во шестата и седмата деценија, со неисцрпна енергија, а исто така и млади луѓе без енергија.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Актерката вели дека за себе сака: мир и здравје.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Прво здравје, тоа е нешто што не се зема здраво за готово, после здравјето посакувам да имам хармоничен живот, да бидам во мир со себе, како и досега, – посочува Лидија, која најмногу сака да добива книга на подарок.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

-Не сакам накит, ниту го носам, обично жените ценат некои дијаманти, тоа никогаш не ме интересирало. Сакам кога некој се труди со подарок. Сакам книги.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Актерката ужива во хармонична врска со две децении помладиот партнер од Италија.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Секогаш сум за љубов на далечина бидејќи 24 часа живот со партнерот ја убива љубовта. Сакам предизвици, чекање, пеперутки и емоција која има своја сила. Не сум тип на жена што ќе каже дека живеам 24 часа на ден со мојот партнер и нашата љубов цвета, за мене тоа е многу време заедно. Секогаш претпочитам љубов на далечина. Секогаш постои таа магична особина и магија што постои меѓу нас, а тоа е она што ме мотивира. Многу е важно времетраењето и како ќе трае.

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Партнерот мора да има душа бидејќи немам време за работи кои немаат душа. Не може да биде профилиран човек кој работи по цел ден, собира пари и ја покажува својата моќ, тоа не ме интересира. Тој мора да има силна личност, да ја поседува таа една пространа душа и да биде широк, да не се закачува на мали нешта, да не се мери со мене, туку да ме сака како жена на вистински начин. Нема кој е подоминантен, нема такво нешто во љубовта. И двајцата сме тука да ја заштитиме и негуваме љубовта што ја имаме, несакам човек што ќе работи од седум до три, па ќе дојде да легне, да се одмори, па утре, исто, не можам да го поднесам тоа. Таквата монотонија ме убива. Секогаш мора да гори оган, а ако го нема тогаш го нема, подобро е да бидам сама – истакнува таа, а на прашањето дали ќе биде на прославата и ќе се сретне со гостите вели:

Фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

– Партнерот за жал нема да биде на прославата.

фото Инстаграм/Лидија Вукичевиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close