Кафе муабет

ВОДИТЕЛКАТА СЕ ЈАВИ ОД БОЛНИЦА ПРЕД ОПЕРАЦИЈА: Се борам со тешката болест, пуштете ми среќа!

Повторно доживува пекол...

Британската водителка, спортски коментатор и поранешна гимнастичарка на Олимписките игри, 55-годишната Џеки Белтрао, го победи ра*от на дојка пред седум години. Сепак, тој се врати минатата година.

фото инстаграм

Водителката ја сподели тажната вест со своите обожаватели во септември минатата година, и оттогаш редовно известуваше за нејзината состојба. Па дури и сега откри дека за неколку часа – ќе оди на операција.

фото инстаграм

Имено, Џеки на Инстаграм објави видео од болницата, во кое во болничка пижама објасни што и е. Притоа, таа ги откри деталите за борбата против ра*от на дојка во четврти степен. Таа призна дека е малку загрижена за операцијата.

Сепак, таа не го изгуби оптимизмот и додаде дека верува дека е во најдобри раце.

фото инстаграм

‘Дали некој е заинтересиран за болничката мода? Јас ја растурам,!! Посакајте ми среќа ’, напиша популарната водителка со споменатото видео.

Како што се очекуваше, веднаш започнаа да следуваат бројни коментари за поддршка.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jacquie Beltrao (@skyjacquie)

„Те обожавам тебе и твојата сила – можеш!“, „Само храбро… Ова не е посилно од тебе, ти посакувам многу среќа“, „за жал, и во болницата си убава! Држи се ’, се само некои од многуте коментари на овој емотивен пост.

фото инстаграм

Да потсетиме, во септември минатата година, водителката откри дека случајно ја дознала веста за враќање на ра*от, а таа и нејзината 21-годишна ќерка Амелија тогаш решиле да ја раскажат приказната за нејзината борба со малигната болест.

фото инстаграм

„Открив грутка со големина на зрно грашок, веднаш под клучната коска, откако го повредив рамото на јога. Имав многу среќа што ја допрев. Добро е што сум слаба. Да бев малку подебела, никогаш немаше да го почувствувам тоа и ра*от ќе растеше во мене долго време “, изјави водителката, која мина низ пекол пред седум години, кога првпат се избори со р*к на дојка, но сега ја чека нова борба.

фото инстаграм
фото инстаграм

На лекарскиот преглед и било кажано дека станува збор за вид на р*к кој брзо се шири.

„Навлегов во очај и плачење. Не можев да верувам дека истата борба ме чека повторно ’, вели искрената водителка, кој дозна за дијагнозата пред седум години на Бадник.

фото инстаграм

‘Мама беше стуткана во еден агол додека тато викаше:‘ Не, не, не ’. Јас и браќата истрчавме во нивната соба. Кога мајка ми првпат се бореше со р*к, го криев тоа од општеството и наставниците затоа што не сакав на никој да му биде жал, но и затоа што не можев сама да се помирам со ситуацијата. Овој пат реагиравме посоодветно и станавме поблиски од кога било “, рече тогаш ќерката на водителката Амелија.

Џеки додаде дека не крие ништо од децата.

фото инстагам

„Јас сум многу директна и зборувам сè отворено, без ублажување. Нема смисла да се крие вистината. Кога ги добив резултатите по тестот за карцином на дојка, им реков дека имам карцином во IV стадиум и дека не се лекува. Им реков дека има многу лекови кои можат да ми помогнат, но можеби ра*от ќе ме убие и тие треба да бидат подготвени за тоа ’, признала тогаш.

‘Оттогаш, целосно ја сменив исхраната. Туморот се намали, исфрлив млечни производи и многу внимавам на сè што ставам во моето тело. Затоа ме погоди оваа втора дијагноза, сторив сè според правилата. Амелија реагираше опсесивно чистејќи ја куќата, преземајќи го готвењето и сите домашни работи. Малку ги сменивме улогите, скоро како таа да е мајка сега, а јас ќерка. Но, тоа е нормално, улогите во семејството се менуваат со текот на времето “, заклучи тогаш водителката.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close