MAMA

ВНИМАТЕЛНО: Овие 3 знаци очекуваат најголеми потешкотии до 3 ноември: ретрограден Меркур носи нови бури

Меркур е планета што владее со комуникацијата, а кога е во ретроградно движење, обично се јавуваат конфузија и негативни емоции

За последен пат во 2020 година, Меркур ќе започне ретроградно на 13 октомври, а неговата огнена енергија ќе биде уште посилна затоа што е во знакот на Шкорпија, пишува Ловсенса.

Меркур е планета што владее со комуникацијата, а кога е во ретроградно движење, обично се јавуваат конфузија и негативни емоции.

Ова се 3-те знаци кои најмногу ќе ја почувствуваат темната енергија на ретрограден Меркур во Шкорпија:

Близнаци

Бидејќи тоа е вашата планета што владее, ретроградниот Меркур ќе има најголемо влијание врз вашиот хороскопски знак. Вашите организациски вештини нема да бидат изразени сега и ќе ви биде многу тешко да се фокусирате на што било. Не обидувајте се да и одолеете на оваа енергија Бидете флексибилни и работете на протокот на енергија.

Зошто да не одвоите малку време да се опуштите и да му се посветите на вашето здравје? Фокусирајте се на неколку важни проекти и оставете го сè друго на чекање. Кога ќе се посветите, вашите потреби и енергија, ќе се преродите и ќе ви биде полесно да ги завршите сите задачи.

Ги знаете ли оние жени кои секогаш привлекуваат внимание, каде и да се појават? Постојат големи шанси тие да се родени во знакот Близнаци, затоа што токму овој хороскопски знак најчесто зрачи со магнетска привлечност, енергија и шарм. Жените родени во овој хороскопски знак вообичаено се и многу активни, сакаат големи друштва и најчесто се вистински екстроверти.

За себе секогаш тврдат дека имаат многу пријатели, но она што нема да ви го кажат е дека истите луѓе брзо им здосадуваат, па сакаат да ги менуваат друштвата. Жените Близнаци обожаваат да флертуваат, но не дозволувајте тоа да ве измами, затоа што не е воопшто лесно да ги освоите. Тие се полни со самодоверба и свесни за своите вредности, а нивниот широк спектар на знаења и високиот коефициент на интелигенција ретко кој оставаат рамнодушен.

Овие жени се најгласни во друштвото, духовити се и многу забавни, но никогаш не ги откриваат своите тајни, па нивниот приватен живот е вистинска мистерија. Кога вистински ќе се заљубат, тие се подготвени целосно да му се предадат на мажот, а најчесто ги привлекуваат оние кои се целосна спротивност на нив, односно молчеливи и срамежливи фраери. Инаку, од познатите дами родени во овој хороскопски знак се Анџелина Џоли, Никол Кидман, Кајли Миног, Мерлин Монро и Натали Портман.

Девица

Додека ретрограден Меркур става сè во ред, тој секогаш го тестира вашиот организиран ум. Сигурно ќе пропуштите некои детали, а тоа ќе доведе до погрешни процедури во комуникацијата, како што е вообичаено при секој ретрограден потег на Меркур.Проверете ја целата пошта уште еднаш и бидете многу јасни за тоа што сакате да пренесете. Ако имате тајни што мора да ги чувате, обидете се да чувате сè во тајност. Познато е дека ретроградната жива ги открива сите ваши тајни.

Најдобри партнери се оние кои секогаш се тука за вас кога ви се потребни.

За некои луѓе, тоа е личност која сака да биде рамо за плачење кога на партнерот му е тешко. За останатите, тоа е личност која има конкретно решение за проблемите на партнерот и ќе му помогне да ги премине. Ако сакате партнер на кој можете да се потпрете, би требало да бидете во врска со овој хороскопски знак, кој секогаш ќе ви биде поддршка, како во добри, така и во лоши времиња.

Девиците се многу посветени и љубовта ја сфаќаат сериозно. Романтични се, целосно фокусирани и одговорни. Со Девицата би требало да сте во врска ако барате партнер кој ќе ги преиспитува сите опции за да ви помогне да решите одреден проблем. Партнерот роден во овој хороскопски знак обрнува внимание и на најситните детали.

Тој ќе направи детален план за сите работи кои ве интересираат, вклучувајќи и во кафулињата каде што можете да излегувате, каде има попусти, каде можете да најдете одредени работи… Нема да заборави и на вашето хоби, а секогаш кога ќе тргнете на пат ќе биде тука за вас за да ве потсети да не заборавите нешто.

Девиците исто така се организирани, што е голема предност за нивниот партнер. Тие се реални и не попусто другите бараат совети од нив, затоа што Девиците се познати по тоа што на нештата им пристапуваат од објективната перспектива, што е ретко во денешно време.

Шкорпија

Ретрограден Меркур е во вашиот знак, затоа мора да се подготвите за неговото влијание. Размислете за вашите мисли и обидете се да останете приземни. Не продлабочувајте понатамошен стрес и негативни емоции, имајте на ум дека оваа ретроградна енергија влијае на вашите мисли.

Ако сакате да излезете од оваа негативна енергија, мора да запомните дека сте многу повеќе од вашите маани. Вие сте комплексно човечко суштество и не дозволувајте вашите недостатоци и пречки да ве ограничуваат. Не се сомневајте во себе и останете приземни. Работите ќе се подобрат наскоро.Ретрограден Меркур има мисија да внесе хаос и конфузија во целиот наш живот. Најдобро е да останете смирени и да дозволите бурата да помине. Работите ќе се подобрат уште пред да дознаеме. Останете силни до тогаш!

Од сите знаци на Зодијакот, Шкорпијата се смета за најекстремна.
Луѓето родени во знакот на Шкорпија одат од крајност во крајност – или ќе ве сакаат или презираат – како што би рекле народната изрека: или полковник или покојник.

„Да се ​​биде или да не биде“, е познат цитат од Шекспир Хамлет. И Хамлет мора да беше Шкорпија во хороскоп. Бидејќи секој Шкорпија секојдневно ја потпира својата верзија на Хамлет, моменти на драма, со елементи на трагедија, каде што секоја одлука има само два дијаметрално спротивни исходи. Значи – да се биде, или да не се …

Сепак, да почнеме од почеток. Во наталната астрологија, сонцето е „првото светло“, центарот на свеста, срцето на хороскопот, срцето на човекот, нашиот темперамент, нашето достоинство, нашето его и нашата волја. Сонцето, исто така, претставува татко, сопруг, директор, претседател и, генерално, секој вид авторитет и хиерархија. Сонцето е главниот лик во филмот наречен „живот“. И каков жанр е овој филм кога Сонцето се наоѓа во знакот на Шкорпија? Па, се разбира, драма.

Сонцето сјае секоја година во знакот на Шкорпија помеѓу 23 октомври и 22 ноември. Скорпијата е фиксен знак базиран на вода, кој работи во средината на есента.

Шкорпијата е интензивна, решена, силна, храбра и смела, упорна, мистериозна, продорен, истражувач, снаодлива и според нечие мислење дури и несигурна. Со знакот на Шкорпија владеат Марс и Плутон, како и знакот на Овен. Иако споделуваат владетели, Овен и Шкорпија се разликуваат во многу работи. Овен е огнен, активен, машки знак, иницијатор, почеток на животот, додека Шкорпија е водена, женствена, пасивна знак, владетел на смртта и распаѓање. Овен како прв знак дава живот, Шкорпија како осми знак го одзема – напаѓа, и секогаш брани.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close