Кафе муабет

Вака изгледала натпреварувачката на “Ѕвездите на Гранд” додека била машко- ќе се изненадите

Алина уште од мала знаела дека сака да биде девојче...

Алина Јухарт од Марибор се појави на сцената на музичкото шоу „Ѕвездите на Гранд“ и привлече големо внимание во јавноста.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Покрај специфичниот вокал, публиката ја освои и со признанието дека е трансродова личност.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Алина во големата исповед за „Гранд онлајн“ проговорила за тоа колку и било тешко да се носи со тоа што е поинаква но и зошто никогаш не се откажала од себе.

фото инстаграм/Алина Јухарт

-Дури понекогаш заборавам дека сум поинаква, толку ја доживувам и живеам својата женственост што понекогаш заборавам“, вели таа.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Борбата со себе траеше долго, а процесот на прифаќање не беше лесен. Алина се прифати само кога стана жена, како што отсекогаш се чувствувала. Таа се уште се сеќава на првото чувство кога се запознала себеси и признава дека не било лесно да им признае на оние околу неа дека всушност се чувствува како жена.

фото инстаграм/Алина Јухарт

„Мислам дека тоа беше кога бев мало девојче, но тоа е процес, па дури и до ден денес се сомневам во себе. Знаете, тоа не е лесен живот. Понекогаш кога одам по улица, луѓето ме гледаат, а потоа ќе слушнат машки глас, а јас морам да им објаснам зошто е тоа така. Ништо не ми е тешко, но пред се сакам да покажам дека сум нормална жена која сака да се бакнува, гушка, сака и да го живее животот во потполност“, изјави таа за „Гранд онлајн“.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Алина на сцената покажа дека зрачи со се-ксапил и позитивна енергија и дека фустанот одлично и стои, а опишала и како изгледал моментот кога облекла фустан за прв пат.

фото инстаграм/Алина Јухарт

„Имав фустани дома, ги носев пред десет години, но првиот пат во јавноста беше пред четири години во Сплит. Тогаш почувствував потреба да облечам фустан и тогаш процветав и од тогаш не ги соблеков фустаните. Не носам панталони, не носам фармерки, ништо, секогаш фустани, повеќе не можам да живеам без нив“. Кога жените доаѓаат дома, прво ги соблекуваат чевлите, но јас не. Чистам, мијам садови, пеам, танцувам со нив изјавила Словенката.

фото инстаграм/Алина Јухарт

На учесничката на „Ѕвездите на Гранд“ не и било лесно кога на семејството му го соопштила својот родов идентитет.

фото инстаграм/Алина Јухарт

-Мајка ми почина кога имав пет години. Останав со брат ми и татко ми. Тие се алфа мажјаци, вистински мажи и се шокираа кога им кажав. Секако, прифатија, бидејќи многу ме сакаат – изјавила Алина.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Многумина би помислиле дека Алина имала естетски интервенции на себе, но сепак истакнала дека ништо не променила.

фото инстаграм/Алина Јухарт

„Немам ништо вештачко, ништо не корегирав, сакам да бидам природна, да имам природна боја на коса. Не осудувам ништо, мислам дека секој човек може да прави што сака со своето тело. ” рече таа.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Алина која по потекло е од Словенија, од февруари живее во Белград, и како што самата изјави во шоуто, дошла бидејќи смета дека Србија, но и целиот регион мора да запознае жена како неа.

 фото инстаграм/Алина Јухарт

„Јас сум само една нормална личност која има желба да сака, да биде сакана и да биде среќна како и сите ние. Сакам да инспирирам секого да го живее својот живот и својата животна вистина. И ве обожавам сите вас, не можам да поверувам дека сум тука“, истакна Алина.

фото инстаграм/Алина Јухарт

Алина сега изгледа како вистинска дама, а како изгледала претходно погледнете во продолжение:

фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт
фото инстаграм/Алина Јухарт

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close