Кафе муабет

Бил еден од најлошите ученици а денес е успешен композитор: На само девет години освоил награда која му го смени животот

Мили денес е еден од најбараните композитори...

Александар Милиќ- Мили важи за еден од најдобрите композитори на овие простори кој ги компонираше некои од најголемите поп хитови во изминатите три децении.

фото инстаграм/Александар Милиќ- Мили

Но она што изненадува многумина е тоа што композиторот Мили баш не бил добар ученик односно не се истакннувал на училиште.

фото инстаграм/Александар Милиќ- Мили

Александар без двоумење зборуваше за тоа во своето последно интервју, дури посочувајќи дека бил најлошиот ученик во историјата на музичкото училиште во кое учел.

Фото: Инстаграм/ Александар Милиќ Мили

– Јас и Иван,  бевме воспитани така што имавме разни активности, спорт, музика и училиште и ако дававме резултат во тие работи, можевме слободно да правиме што сакаме. Родителите не поддржуваа, особено во музиката. Иван беше одличен пијанист, а јас бев најлошиот ученик во историјата на музичкото училиште кое има традиција од 200 години – изјави Милиќ за „Гранд“.

Фото: Инстаграм/ Александар Милиќ Мили

– Никогаш ништо не вежбав, свирев на 12 години додека сите останати во групата имаа девет години. Бев катастрофа, но многу рано почнав да правам песни. Веќе на девет години ја добив првата хрватска награда за поезија за деца. Отсекогаш ме привлекуваше тоа моите мисли да ги пренесам на хартија – додаде Мили.

Фото: Инстаграм/ Александар Милиќ Мили

Инаку Александар Милиќ- Мили е еден од омилените членови на жирито на „Ѕвездите на Гранд“ а освен тоа тој е композитер и фронтмен на групата „Милиграм“. Мили вешто ја држи подалеку од очите на јавноста својата млада сопруга Нина, а навистина ретки се моментите кога објавува заедничка фотографија.

Фото: Инстаграм/ Александар Милиќ Мили

Тие се во брак веќе 16 години, а она што е интересно за нив е и тоа што Нина е помлада од Мили цена една деценија.

Фото: Инстаграм/ Александар Милиќ Мили

„Предноста на нашиот брак е во тоа што, заради мојата работа, имаме прилика да си недостасуваме еден на друг. Монотоното секојдневие може да биде многу погубно за партнерскиот однос и од таа страна, умерената раздвоеност навистина е интересна. Тоа е позитивниот дел од мојата кариера, но многу е полошо кога сте премногу отсутни, а немате можност да поминете време со своето семејство, и тогаш нависитна ми е тешко“, изјави тој во една пригода за медиумите.

фото инстаграм/Александар Милиќ- Мили

Инаку, Мили и Нина имаат две деца, ќерката Миа и синот Маркус, тие се многу посветени родители и често истакнуваат дека нивните наследници се на прво место.

фото инстаграм/Александар Милиќ- Мили

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close