Дом и семејство

Беше најубавата жена во светот, ја остави кариерата поради семејството- еве што работи и како изгледа денес Ева Мендез!

Пред Рајан не помислувала на семејство...

Познатата убавица Ева Мендес пред два дена го прослави својот 48 роденден, а откако се повлече од актерството и се посвети на семејниот живот и ретко се појавува во јавноста.

фото инстаграм/Ева Мендез

Ева е родена на Флорида, а откако нејзините родители се развеле, таа заминала во Лос Анџелес, каде што пораснала. Средното училиште го завршила во Калифорнија, каде што се запишала и на факултет, но го напуштила за да се занимава со глума. Кариерата ја започнала пред камера откако ловецот на таленти ја видел нејзината фотографија во портфолиото на нејзината пријателка.

фото инстаграм/Ева Мендез

Нејзиниот прв филм беше хорор филмот од 1998 година „Деца од пченка 5: полиња на ужасот“, а нејзините најзначајни улоги беа во „Hitch“, „Too Fast and Too Fierce“, „Ghost Rider“ и „Father’s Sins“. во 2011 година го запознала нејзиниот сегашен сопруг, актерот Рајан Гослинг.

фото инстаграм/Ева Мендез

Парот се венчаше во строга тајност и никој не знае точно кога и каде, а Ева по бракот реши да се посвети на семејниот живот и да го напушти актерството. Таа на 42-годишна возраст го роди своето прво дете, ќерката Есмералда, а две години подоцна со Рајан ја доби ќерката Аманда.

фото инстаграм/Ева Мендез

Во ретките интервјуа кои ги даваше по повлекувањето од јавноста, таа во неколку наврати нагласи дека ужива во мајчинството и дека за жал на нејзините многубројни обожаватели, нема намера да се врати на актерството.

фото инстаграм/Ева Мендез

“Она што луѓето не го знаат за мене е дека навистина уживам да сум дома. Наместо да се сликам на црвениот тепих, сакам да поминувам време со моите девојки дома”, изјавила еднаш и потврдила дека одлучила поради семејството и воспитувањето на децата да ја запостави својата кариера иако во тоа време беше на својот врв.

фото инстаграм/Ева Мендез

Ева за една австралиска радио станица открила дека не ни размислувала за деца пред да се заљуби во Рајан. Иако првото дете го родила на 40 години, а второто на 42 години, актерката открила дека децата целосно и го промениле животот на подобро.

фото инстаграм/Ева Мендез

Во есента 2018 година, во интервју за ABC News, таа изјави дека не може да се одвои од децата поради нејзините амбиции за кариера.

фото инстаграм/Ева Мендез

„Мислам дека секоја вработена мајка се соочила со овој проблем“, се пожалила актерката.

Вообичаено холивудските актерки кои се откажуваат од кариерата поради семејството исчезнуваат од страниците на списанијата и од видното поле на модните уредници. Но, Ева Мендез е исклучок.

фото инстаграм/Ева Мендез

Актерката, чиј последен филм излезе во 2014 година, сè уште е муза на дизајнерите и добредојдена гостинка на сите настани во Холивуд. Се прашуваме како?

фото инстаграм/Ева Мендез

Иако со години не глуми, таа се уште буди голем интерес со секое ново појавување во јавноста, а нејзините верни обожаватели велат дека е поубава од било кога.

фото инстаграм/Ева Мендез

Поради атрактивната фигура и убавите црти на лицето во екот на славата, таа беше позната како една од најубавите жени на светот.

фото инстаграм/Ева Мендез

Својот светски успех Ева не му го должи само на нејзиниот познат сопруг Рајан Гослинг, чија медиумска вредност е поголема од десет мегауспешни проекти во минатото на Ева. Меѓу нејзините проекти се блокбастерите „Брзи и бесни“ и уметнички проекти како што е филмот „Holy Engines“. Имено, одговорот зад тоа што медиумите сè уште не ја отпишале можеби се крие во популарноста на модниот бренд Ева Мендес, лансиран во 2013 година, што не може да се занемари – фустаните и панталоните на Ева долго време се бестселери меѓу Американките.

фото профимедиа
фото профимедиа
фото профимедиа

Сепак, популарноста на брендот речиси и послужи на Ева како пример за лошо искуство. Во февруари 2019 година, колекцијата Ева Мендес се најде во истиот скандал што ја уништи репутацијата . Кога зборуваме за медиумски бури кои се случуваат на социјалните мрежи поради расизам и културно присвојување. Во случајот на Ева, вината е на широките летни панталони кои потсетуваат на арапските куфи маици. За среќа, огорчената „објава“ на пакистанска блогерка која налета на тие панталони во трговски центар и доживеа навреда на арапската култура и традиција не наиде на широка поддршка на интернет.

фото инстаграм/Ева Мендез
фото инстаграм/Ева Мендез
фото инстаграм/Ева Мендез

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close