Дом и семејство

По две децении и 18 абopтycи се случи чудо – се породи и роди син на 48 години

Медицинските сестри и докторите плачеле кога го здогледале бебето!

Своето прво дете го роди на 48-годишна возраст по долг период на тага и разочарување но за неа незамисливо беше да се откаже…

Луиз Варнефорд е жената која е вистински пример за истрајност.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

По цели две децении борба со неплодност и 18 абортуси, таа успеа да го донесе на свет синот Вилијамс и вели дека се чувствува како да добила на лотарија.

Своето прво дете го роди на 48-годишна возраст по долг период на тага и разочарување но за неа незамисливо беше да се откаже.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

Луиз е жена која го доживеа своето чудо по 18 абортуси а својата инспиративна приказна ја сподели јавно.

Нејзиниот пат кон мајчинството беше (премногу) тежок. Луиз Варнефорд нема слики од бременоста. После 18 спонтани абортуси, таа едноставно не можеше да ја поднесе болката што ќе ја потсети на сите загуби.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford
ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

„Никогаш не дозволував фотографирање кога бев бремена затоа што претпоставував дека ќе го изгубам детето и не сакав ниту да се потсетувам на тој тажен момент кога ќе ги погледнам фотографиите, рече Варнефорд.

“По секоја загуба бев уништена. Сите мои надежи, сите мои соништа … целиот мој свет едноставно ќе се распаднеше.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

Тогаш се случи чудо на 48-годишна возраст. После 16 години загуби, Варнефорд го роди нејзиниот прв син Вилијам, кој се родил на нејзиниот 49-ти роденден. Писателката со седиште во Велика Британија и нејзиниот сопруг Марк (59) користеле донорски ембрион како и неколку пати претходно, пренесува Today.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

„Кога го ставија Вилијам во моите раце, се чувствував како да добив на лотарија. Бев апсолутно еуфоричнa “, се присетува Варнефорд, којa денес има 53 години“. Сите лекари и медицински сестри плачеа затоа што ја знаеја мојата приказна. „

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

„Вилијам е совршен“, рече низ солзи. “Тој е чудо на моето дете. Само сакам да ти кажам дека никогаш, никогаш не ја губиш надежта!”

Минатата година, Варнефорд ја објави книгата „Детски соништа“, во која е детално опишано нејзиното емотивно патување до мајчинството. Во книгата, Варнефорд открива дека имала намера да се откаже кога Др. Хасан Шехата, гинеколог во Англија, дијагностицирал покачени клетки „природен убиец“ или НК-клетки. НК-клетките се дел од имунолошкиот систем и му помагаат на телото да се бори против инфекцијата. Шехата верува дека тие можат да предизвикаат повторливи спонтани абортуси. „НК-клетките мислат дека имате ра-к или вирус и го убиваат плодот.“, објасни Варнефорд.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

Варнефорд рече дека лекарите ја лекувале со комбинација на стероиди, аспирин и разредувачи на крв, а во јуни 2016 година, таа роди здраво машко бебе во 37-та недела од бременоста. Тоа беше прв пат да ја премине границата од 14 недели во бременоста.

За жал, овие терапии не делуваат на повеќето жени, според др. Лора Шахин, директор на Центарот за бременост во Сиетл.

ФОТО: Facebook/ Louise Warneford

„Со децении, лекарите бараат начин да им помогнат на жените со повеќекратни абортуси, и многу третмани кои се фокусираат на имунолошкиот систем сè уште ги фрустрираат жените“, рече Шахин.

 

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close