Брак

Љубовна приказна за најубавата кралица на светот: Еве како се роди љубовта на прв поглед со кралот на Јордан!

Таа е вистински водач, филантроп, хуманитарец, борец за човекови права и женски права

Таа се опишува себеси како мајка и сопруга со секојдневно работење, но кралицата на Јордан е многу повеќе од тоа.

Таа е вистински водач, филантроп, хуманитарец, борец за човекови права и женски права, и со текот на времето стана модна икона.

Јорданската кралица Ранија (50) е родена на 31 декември 1970 година во Кувајт во палестинско семејство. Важи за најубава кралица на светот, а многумина ја сметаат за најубава меѓу сите жени со благородна титула во светот.

Нејзиниот татко Фајсал Седки ал Јасин бил педијатар, додека нејзината мајка Јасмин била домаќинка. Иако пораснала во Кувајт, таа е јорданска државјанка уште од раѓање.

Со нејзините родители, постарата сестра Дин и помладиот брат Магди, таа се пресели од Западниот брег во Кувајт пред да започне третата, шестдневна арапско-израелска војна во 1967 година.

Уште од раното детство, таа посетувала ново англиско приватно училиште во Кувајт, а во 1987 година го започнала своето образование на Американскиот универзитет во Каиро, каде што студирала економија и информатика. Таа дипломира во 1991 година и продолжи да студира магистерски студии во Швајцарија.

Заливот војна започна во 1990 година, а една година подоцна Ранија го напушти Кувајт со своето семејство, барајќи мир во Аман, Јордан, каде работеше кратко на маркетинг за Ситибанк, а потоа и за Епл. Но, нејзиното школување пропадна откако се сретна со тогашниот јордански принц Абдула на вечера во јануари 1993 година, организирана од неговата сестра, принцезата Ајша.

Тоа беше љубов на прв поглед, а два месеци по познанството, тие се верија. Во јуни 1993 година тие изговорија судбоносно „да“ со традиционална муслиманска церемонија. Претходно, најмногу се воодушеви бабата на Абдулах Втори, кралицата Зеин ал-Шараф Талал, која на венчавката рече:

„Вие сте дијамант што ќе стане дел од семејството Хашемити.

“Тој имаше неодолива насмевка и енергија со која привлекуваше како магнет. Што да кажам, останатото е историја. Кога зборувам за нашата прва средба, приказната звучи како бајка, но реалноста е поинаква. Да се ​​биде кралица е всушност работа како и секоја друга”, рече таа.

Ранија во едно од ретките интервјуа за нејзиниот приватен живот и нејзината прва средба со нејзиниот сопруг.

Бидејќи влегувањето во кралското семејство, за кое се сметаат дека се потомци на пророкот Мухамед, носи обврски што не одат заедно со реализацијата на кариерата, Ранија се откажа од сè и се посвети на семејството.

Патем, принцот Абдула не требаше да стане крал затоа што еден од двајцата помлади браќа на т крал Хусеин, принцот Хасан, со години ја носеше титулата јордански престолонаследник. По заминувањетот на кралот Хусеин на 7 февруари 1999 година, Абдулах беше прогласен за нов крал на Јордан, а шест недели подоцна, неговата сопруга официјално ја доби титулата кралица и на 28-годишна возраст стана најмладата кралица во светот.

“Да се ​​биде кралица е работа што нема никаква врска со круната, замоците и кочиите. Јас се обврзав на јорданскиот народ да им служам најдобро што знам и да го давам најдоброто од себе секој ден”, рече таа неодамна кога наполни 50 години.

Благодарение на својата младост, кралскиот статус, но и нејзината нереална убавина, Ранија се здоби со популарност преку ноќ и во земјата и низ целиот свет. Својата популарност и влијание реши да ја претвори во своја полза и да работи на работи што дотогаш се молчеа во арапските земји, вклучувајќи го и Јордан.

Основала советодавен центар за злоставувани деца, а се борела и против контроверзните „убиства на честа“, што ги вршат мажи во арапскиот свет, со цел да се казнат сестрите или ќерките кои наводно го посрамотиле семејството.

Таа исто така иницираше реформа во училиштето, се бори против стереотипите за улогата на жените во арапскиот свет, како и за зајакнување на жените и нивната економска независност, и е полковник во јорданските вооружени сили веќе 16 години.

Титулата полковник ја доби нејзиниот сопруг со цел да ги запре шпекулациите на конзервативните критичари и да и даде јавна поддршка во модернизацијата на земјата, сè откако тие сакаа да и наметнат облечен во хиџаб, кој никогаш не го носеше, ниту планира да го направи тоа.

Нејзините потези не само што ги сменија животите во Јордан, туку таа беше одобрена од светската јавност и беше прогласена за почесен член на Образовната иницијатива на Обединетите нации, како и на УНИЦЕФ, и ја напиша најпродаваната книга за деца според „Њујорк тајмс“. , Ap The Sandwich Swap ’, инспирирана од нејзиното детство.

Фактот што Форбс ја стави на светската листа на највлијателни жени во 2011 година зборува и за нејзиното влијание во светот.

Иако има бројни асистенти во нејзината канцеларија, таа сама управува со своите профили на социјалните мрежи. Нејзиниот профил на Инстаграм го следат 6,8 милиони корисници, додека 16 милиони ја следат на Фејсбук и дополнителни 10 милиони на Твитер.

Таа исто така и помага на неговата сопруга во собирањето меѓународна помош за бегалците во Јордан.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close