Кафе муабет

Јелена не е во добри односи со свекрвата, но еве како Ноле се согласува со “бабата”!

Таа му е голема поддршка на зетот...

Вера Ристиќ, мајката на Јелена Ѓоковиќ и Миомир Ристиќ, таткото на сопругата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, се многу горди на својaта наследничка не само затоа што таа беше најголемата поддршка на познатиот спортист туку и за нејзиниот личен успех во дигитална и секоја друга комуникација и активно управување со Фондацијата именувана по Новак.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Иако овој факт е речиси општо познат, се знае какви се речиси сите меѓучовечки односи во широкото семејство Ѓоковиќ-Ристиќ, особено врската меѓу Јелена и мајката на Новак, Дијана Ѓоковиќ, бидејќи тој однос предизвика најголемо медиумско внимание.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Но, веројатно поради големото нагласување на таа линија, односот меѓу мајката на Јелена Ѓоковиќ и самиот Новак остана во сенка. Дали Вера Ристиќ е малку потаинствена отколку што Дијана Ѓоковиќ се обидува да биде како свекрва? Одговорот во овие неколку примери досега може да биде потврден.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Секаде се нагласува дека Вера отсекогаш отворено ја поддржувала не само сопствената ќерка, туку и Новак. Најдобар доказ за тоа се нејзините чести појавувања на натпреварите на Новак , каде често го бодри од првите редови.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Но, мајката на Јелена Ѓоковиќ во Србија има углед на некој кој активно учествувал во загадувањето на еколошкиот систем на земјата како жена која како директор на енергетските компании се залагала за изградба на мини хидроцентрали. Јелена неодамна почувствува потреба јавно да се изјасни по ова прашање.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

-Мајка ми со години не се занимава со изградба на МХЕ и нема никакво влијание врз последните проекти што се реализираат во земјава. Жал ми е ако природата настрада во Србија поради создавање на мали хидроцентрали, бидејќи тоа не е смислата на одржлива енергија. Но, убедена сум дека никој од моето семејство не придонел за тоа – изјавила сопругата на Новак.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

За потсетување, неодамна во јавноста излезе веста дека Јелена Ѓоковиќ досега три пати го напуштила Новак, односно размислувала за тоа, а за да ги надминат кризите во бракот им помогнала ни помалку ни повеќе, туку мајката на Новак, Дијана.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

– Јелена никогаш не помислила да замине засекогаш, но имала фази кога веќе не можела да се носи со падовите на Новак и периоди кога тој се повлекувал во себе, па не можел да најде излез – вели извор за „Скандал! и додава:

фото инстаграм/Новак Ѓоковиќ

– Покрај куќата, децата, брачните обврски, водењето на фондацијата, бизнисот, јавноста, таа имаше и подеми и падови со Новак. За време на повредата на лактот, им беше најтешко. Токму во тој период имаше серија порази и многумина го критикуваа. Новак се повлекуваше, не знаеше како да се справи со притисокот на јавноста. Јелена се трудела да го вразуми на разни начини, деноноќно разговарала со него барајќи начин да го врати на патот на успехот, но тој тогаш немал сила. Тоа ја погоди, па му рекла дека ќе си замине и дека нема да се врати додека повторно не се врати стариот Ноле- вели изворот и открива кој помогнал и покрај се да преживее бракот на Новак и Јелена.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

-Дијана навреме го почувствува тоа, па беше клучна во решавањето на проблемот. Тогаш многу и помагаше на Јелена околу децата и другите обврски, но и секојдневно ја бодреше. Низ солзи и повторила: „Ајде не паѓај, мора да издржиш, на крајот се зависи од нас жените. Само биди со сопругот и се ќе биде добро. Жената е столб на семејството , ако падне се паѓа.Замисли низ што требаше да поминам додека бевме под кирија и морав да се справам со сопругот и децата и да се борам да преживеам, окупирајте се со тоа што ќе го задржите вашето семејство заедно и сите вие ​​да ги надминете овие тешки моменти заедно“, наведува изворот.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

– За среќа, Јелена го послуша советот на Дијана, а подоцна и самиот Новак во документарен филм истакна дека само Јелена го спасила и го натерала да се крене и да се сврти кон природата, мудрите мисли и верата. Јелена успеа да го промени начинот на размислување на Новак, психички да го зајакне, а сега заедно успеаја да надминат се и да станат посилни од било кога.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close