Новости

“Ја реанимираа мајка ми на креветот спроти мене- се погледнавме, тоа беше последно”: Потресна приказна на Милан кој го опишува пекoлот што го преживeaл поради коронавирусот!

Милан ја загуби мајка си, а тој едвај се спаси...

32 годишниот Милан Михајловиќ од Ниш за српски Блиц ја раскажува својата потресна приказна со коронавирусот.

Имено тој поминал еден месец во болница, а на сите оние ои не веруваат во коронавирусот им порача дека всушност овој вирус е многу опаcен, а тој тоа го осетил и на своја кожа.

Интензивна нега на Клиничкиот центар во Ниш, првите денови од Новата година. Многу кашлав, имав главоболка, имав маска со кислород, лицето ми гореше, едвај дишев … Погледнав и ја видов мајка ми во креветот што беше на само два метра од мојот. Таа седеше и ме гледаше, јас ја кренав раката да мафтам кон неа … Тогаш веќе не се сеќавам што се случи …

Според ова младо момче, на крајот на декември тој, неговата сестра и неговата мајка се заразиле од коронавирус.

Целото семејство имаше корона во исто време, и како? Тој дури и не го знае одговорот. Сите, вели тој, биле заштитени и од инфекција, особено мајката која имала и други хронични болеcти. На 24 декември, Милан бил позитивен на вирусот, а потоа и други членови на семејството покажале симптоми. Тој бил пренесен во болница на 31 декември. Неколку дена подоцна, во истата беше примена и неговата мајка.

foto eZadar.hr

– Верувајте ми, имам прекин во сеќавањето. Не се сеќавам на сè добро затоа што поминав еден месец во болница. Лекарите велат дека бев во критична состојба. Не бев болен, немам други  болести, а вирусот ме у*и. Знаете, јас сум некој што веруваше и не веруваше во вирусот, но кога ме фати, верував во сè, а особено е болно што ја изгубив мајка ми од него – раскажува Милан за „Блиц“.

Како што вели, до 9 јануари лекарите се бореле за неговиот живот. Тој ден конечно го зедоа да седне на креветот. Забележал дека една жена го гледа, а потоа видел дека тоа е неговата мајка. Тој тивко вели дека веднаш ги прашал лекарите како е. „Оваа жена е мајка ми“, им рече тој и останаа збунети и изненадени.

foto https://varazdinski.net.hr/

Се сеќава, му рекоа да биде смирен и дека неговата мајка е во стабилна состојба. После тоа, тој повторно доживеа прекин во сеќавањето. Само се сеќава дека на 11 јануари му пришол лекар и му рекол дека мора да ја рeанимираат неговата мајка затоа што е лошо.

– Ништо не слушнав и не видов. Ја реанимираа близу мојот кревет, не знаев што се случува. Не слушнав ништо, а потоа, кратко по 13 часот, ми рекоа дека сториле сè, но дека таа по*инала. Тешко ми беше, и бев збунет …

Корона вирусот ми смени сè – вели Милан.

Посочува дека поминал еден месец во болница. Неговата сестра поминала со поблага клиничка слика, а ја изгуби мајка си.

Милан апелира да веруваме во короната, бидејќи тоа е злoбен вирус кој е целосно непредвидлив.

– Порано верував и не верував. Сè уште не знам како се заразивме, мајка ми толку многу се грижеше, ги следеше мерките. Јас и сестра ми работевме, не знам кој од нас го донесе вирусот … Како што можеме да видиме, тој не бира.Можев да го загубам животот на 32 години, не земам лекови, не сум болен. Кога гледам забави и сè што се случува, за мене е толку неверојатно што некој не верува дека постои сериозен вирус. Ова е страшно. Луѓе, пазете се, короната не го знае полот, не ја знае возраста, уништува и целта може да биде секој – апелира ова младо момче.

По закрепнувањето, вели тој, ништо не е исто –  сè уште кашла, се заморува, тешко му е затоа што лежи веќе еден месец. Сликите од болницата и борбата за воздух, засекогаш останаа врежани во сеќавањето на овој млад човек.

– Кога ќе се заразите со коронавирус, не знам како да ви го опишам тоа чувство. Не можам да кажам дека нешто ме боли, но ми снемува воздух, ми треба кислород, се борам за здив, се борам да останам жив.

Се сеќавам дека во таа паника скокнав еднаш и се обидов да станам бидејќи силно кашлав,  поврзан со сите тие апарати: Еден доктор ми рече: „Лежи таму, диши, во спротивно си готов“. Тие велат дека еден од белите дробови ми беше целосно неупотреблив. Не знам што се случи, но знам дека никогаш нема да ги заборавам тие денови. И сега апелирам, луѓе, пазете се, вирусот е навистина опасен – заклучува тој.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close