Кафе муабет

ЈА ОБОЖАВАШЕ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА: По неа мажите лудувaa, се мажеше три пати, се пресели во Германија а еве како изгледа денес оваа позната актерка и пејачка!

Таа важеше за најубава жена во Југославија...

Таа беше една од првите фатални жени во поранешна Југославија. Оваа актерка и пејачка фасцинираше многумина кога беше фотографирана како млада жена за насловната страница на тогашното списание „Студио“.

фото профимедиа

Нејзиното име е Дуња Рајтер.

фото профимедиа

Некои би рекле дека живеела живот од соништата, а како што призна и таа во една прилика, никогаш не сакаше да биде „ceкс симбол“. Родена е во 1940 година во Хрватска. Таа ја красеше насловната страница на познато списание и оттогаш нејзиниот живот се промени.

фото фејсбук
фото фејсбук

Многу Југословени полудeа по неа, но наскоро нејзината популарност ги надмина границите на тогашната држава.

Таа се преселила во Германија и го продолжила животот таму. Таа се мажела три пати. Прво за Германец, но тој брак траеше кратко.

фото фејсбук
фото фејсбук

После тоа, таа се заколна на вечна љубов со британскиот Лес Хамфрис. За таа пригода беше организирана голема свадба. Во 1972 година, таа стана негова сопруга, а церемонијата ја следеше пoлицијата од воздух. Сите гости беа специјално третирани, а најмногу по желба на невестата беше чувана нејзината мајка.

фото фејсбук

Таа се разведе од него по четири години и дури во 2009 година повторно стапна на лудиот камен кога се омажи за Мајкл Ајхлер.

фото фејсбук

Таа воодушевуваше со нејзиниот изглед и талент, и продолжи да гради кариера далеку од нејзината родна Југославија. Дуња е омилена и меѓу нејзините колеги, а често присуствува и на актерски настани Сними десет албуми, 15 синглови и глумеше во повеќе од 25 филмови.

фото фејсбук
фото фејсбук
фото фејсбук
фото фејсбук

Денес таа има 80 години и ужива во својата популарност во Германија.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close