Дом и семејство

Ѕирнете во скромниот дом на Никола Роквиќ: Зелена оаза и царство за децата- овие детали ќе ви го одземат здивот

Уживаат во својот дом со децата...

Брачниот пар Бојана Баровиќ и Никола Роквиќ изградија семејно гнездо во Нов Белград.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото принтскрин/инстаграм

Со продажбата на дуплексот на таткото на Никола, покојниот Маринко Роквиќ, пејачот купи уште еден стан во кој заедно со сопругата започнаа нов живот.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Најпрво се роди ќерката Леона, а потоа синот Симон, а за неколку месеци во домот на Роквиќ се чека уште едно новороденче.

фото принтскрин/инстаграм
фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Во 2018 година, парот се смести во нови, модерно дизајнирани згради опкружени со пространо зеленило. Животниот простор го уредиле според нивните потреби и го опремиле со мебел и потребна бела техника. Скромно, но со вкус.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Бојана често објавува фотографии и видеа, врз основа на кои можеме да заклучиме како ја уредиле внатрешноста на станот во кој живеат.

фото принтскрин/инстаграм
фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Пространа дневна соба, обоена во бело, со домашно кино и удобен кревет е сè што им треба за уживање на членовите на семејството Роквиќ.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото инстаграм/Бојана Баровиќ

Празниот простор е комплетиран со бели полици и разни ситни детали како вазни и свеќници.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Огромна спална соба со брачен кревет и големи гардеробери е просторијата во која Бојана и Никола го наоѓаат својот мир и во која можат да бидат сами. Веднаш до спалната соба има и детска соба на чија врата има мало слонче со балони, а внатре е вистинска бајка и детска игротека.

Фото Инстаграм/Бојана Баровиќ

Не е непознато дека Бојана е вистинска домаќинка, а голем дел од времето го поминува во кујната која е опремена со потребната бела техника и кујнски мебел во светло кафена боја.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ
фото инстаграм/Бојана Баровиќ
фото инстаграм/Бојана Роквиќ

Инаку, пред станот во кој живеат Роквиќ имаат двор кој е вистински рај за уживање на најмладите членови на семејството.

фото инстаграм/Бојана Роквиќ
фото инстаграм/Никола Роквиќ

Чекаат уште едно дете

Бојана Баровиќ во моментов е во блажена состојба а сега конечно реши да се појави пред очите на јавноста и откри со што се бори во третата бременост.

Фото Инстаграм/Бојана Баровиќ

– Некои од вас забележаа дека во изминатиот месец или повеќе не сум била најактивниот член на оваа заедница, а причина за тоа беше убавината на првото тромесечје – мачнините. Овој пат ме дочека неподготвена бидејќи се гордеев со себе, со оглед на тоа дека првите две бремености беа многу подобри во овој поглед – напишала на почетокот.

фото инстаграм/Бојана Баровиќ

– Но, ова ви го пишувам од друга причина, а тоа е моја опсервација и начинот на кој се справив со тоа. На самиот почеток западнав во фаза на препуштање и буквално не можев ниту една обврска (освен децата) да ја извршувам како што треба. Тоа траеше кратко, бидејќи сфатив дека тоа е и еден вид борба и моментална ситуација во која не смееме така лесно да се предадеме – додаде таа.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

– И иако мојата мачнина не престана од тоа сознание, нивниот континуитет престана и мојата глава повеќе не се занимаваше само со тоа! Барем за кратко успеав да излезам од таа состојба и да правам други работи и некако да научам да функционирам и да се снаоѓам со оваа, за среќа краткотрајна состојба… Знам дека има многу од вас кои сте во оваа иста прекрасна состојба, со понекогаш не толку прекрасно секојдневие и баш ви пишувам со надеж дека барем понекогаш ќе си помогнам – заклучи Бојана.

фото инстаграм/Никола Роквиќ

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close