Кафе муабет

ШОК ЗА ТУРИСТИТЕ КОИ ПЛАНИРААТ ОДМОР ВО ГРЦИЈА: Се е затворено- се излегува само со СМС порака!

Строги правила во Грција...

Од ноември минатата година до денес во Грција се отворени само продавници за храна (месари, пекари, тобака), супермаркети, минимаркети, аптеки, бензински пумпи, брза храна и продавници кои вршат достава. Сè друго е затворено и ситуацијата не е ни близу до онаа во Србија – вели Ивана Станојевиќ, која живее и работи во Солун долги години, и која е администратор и на Фејсбук страницата „Во живо од Грција“.

Таа објаснува дека во Грција, во моментот, можете да излезете само со испраќање СМС, со „познатите 6 кодови“ – за на лекар, супермаркет, банка, помош за некој на кој му е итно потребна, рекреација и прошетка на милениче. Ова се единствените оправдани причини за добивање дозвола, со временски рок од 2 часа.

фото профимедиа

– Во првиот пролетен бран, навистина немаше жива душа на улиците, градовите беа пусти. Сега луѓето веќе се обидуваат да користат разни начини да излезат, иако казната е 300 евра во случај да немате СМС или поминале 2 часа откако сте ја испратиле. Од вчера тие воведоа дополнително ограничување – не можете да одите во супермаркет или на прошетка и да се оддалечите од домот повеќе од 2 километри, а полицискиот час е воведен од 19 до 5 часот наутро. Исклучок се Солун и Атина, бидејќи тие се огромни градови, и тука во работните денови полицискиот час започнува во 21 часот – објаснува таа.

Грците го применуваа таканаречениот систем “click away” околу Божиќ една недела, и тогаш и другите продавници можеа да им служат на клиентите. Овој принцип значи дека клиентите би можеле да порачаат нешто преку е-продавница или телефон, а продавницата им испраќа потврда преку е-пошта или СМС, а потоа тие одат и ја земаат стоката пред објектот.

– Во тој случај, плаќањето беше дозволено само со картичка, но имаше и интересни „анегдоти“. На пример, ми се случи во една прилика да плаќам за она што го порачав однапред со картичка преку Интернет. Кога пристигнав во продавницата, тие ми рекоа дека го немаат кодот што го нарачав од тој производ, но имаа нешто слично. Решив да го земам, но тој производ чинеше 1,5 евро повеќе од оној што веќе го платив. Тие не прифатија да ја платам разликата во готовина – наведува таа и додава дека овој модел наскоро беше укинат, бидејќи не функционирал добро.

Потоа, во јануари, во Грција се отворија продавници на една недела, каде што можеше да се оди 2 часа.
„Веднаш се откажа затоа што гужвата  беше огромна.

Пред две недели беше вратен принципот “click away”, за вчера повторно да биде укинат за поголемиот дел од земјата, вклучително и Солун и Атина, вели Ивана. Останува само да се купува на големо или електронски, а сето ова важи и за услужните активности. Засега, одлуката е ваков систем да важи до 16 март.

На прашањето дали има туристи во Грција, таа за Србија Данас одговара:

– Нема туристи, тука не можеме да одиме од еден во друг град, освен во итни случаи! Работат само мал број хотели претежно поголеми бидејќи тие им служат на луѓето кои доаѓаат за деловни активности – истакнувајќи дека никој не знае кога сè ќе заврши, а се шпекулира дека може да биде крајот и околу Велигден, 2 мај.

Како што вели Ивана, Грците не реагираат премногу бурно на воведените мерки и ограничувања. Негодувањето може да се почувствува само во последните два месеци, но сепак постои доверба кај мнозинството дека овој модел работи.

Она што најмногу им пречи е што е забрането и користење на јавни површини за рекреација – отворени спортски сали, патеки за пешачење, па дури и паркови за деца со лулашки.

фото профимедиа

– Мое мислење е дека овој систем сè уште поминува затоа што Грците се стара нација и тие имаат многу стари луѓе за кои се плашат. Сите средовечни луѓе имаат живи родители стари на возраст од 80-85 години, па затоа постои таков страв. Исто така, Грците не поминаа низ она што го поминавме ние, па нивната доза на страв е многу поголема отколку кај нас Србите и мислам дека е значајно што овде сè уште немаме сериозно масовно ширење на епидемијата – посочува Ивана и наведува дека е најлошо имало 3.000 заразени за седум дена, а во текот на целата пролет, Грција имала помалку од 5.000 заразени за три месеци.

Таа вели дека 50-60.000 тестови за корона се прават дневно во целата земја, па логично е да има 2.000-2.500 позитивни тестови.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close