MAMA

Шака од ова овошје дневно менува антибиотик и уште 8 други лекови: Кој го јаде ова секој ден, не треба да се грижи за своето здравје!

Речиси сите бобинки се богати со антиоксиданти и полифеноли кои имаат силни антибактериски својства

Покрај промената на сезоната, септември ни носи и изобилство на здрави сочни плодови, вклучувајќи брусница. Покрај тоа што имаат добар вкус, брусницата ни носи и цела низа лековити својства во најдобрата сезона – во преодниот период кога настинките и вирусите се најчести!

  1. Помага при бактериски инфекции

Речиси сите бобинки се богати со антиоксиданти и полифеноли кои имаат силни антибактериски својства. Но, само брусницата содржи проантоцијанидини, посебен вид полифенол, кој е скоро подеднакво ефикасен како антибиотиците. Тие се особено добри во лекувањето и спречувањето на инфекции на уринарниот тракт. Резултатот од обемното истражување покажа дека шест месеци пиејќи една чаша сок од брусница на ден, жените биле 40% помалку склони кон инфекции на уринарниот тракт.

  1. Го намалува воспалението

Воспалителни процеси кои можат да постојат во телото подолго време и незабележливо, на крајот можат да предизвикаат опасни болести како што се артритис, Алцхајмерова болест или срцеви заболувања. Полифенолите во брусницата помагаат во намалување на ова воспаление. Тие дејствуваат заедно со други биоактивни соединенија од брусница и ги потиснуваат клетките што го стимулираат воспалението, а на патот го зајакнуваат имунитетот.

  1. Го намалува ризикот од рaк

Брусницата е богата со диетални влакна, што помага да се намали ризикот од рaк на дебелото црево. Една шолја свежа брусница обезбедува скоро 20 проценти од препорачаната дневна доза на растителни влакна и е одличен извор на витамин Ц и флавоноиди, кои спречуваат формирање канцерогени.

  1. Помага во одржување на добро ниво на шеќер во крвта

Брусницата е златно овошје за дијабетичари. Споменатите проантоцијанидини помагаат не само во борбата против штетните бактерии, туку и за одржување на добро ниво на шеќер во крвта.

  1. Помага на здравјето на дебелото црево

Моќните црвени бобинки помагаат да се намали ризикот од гастритис.

  1. Тие го штитат мозокот од деменција

Брусницата е одлична и за менталното здравје, бидејќи содржи две хранливи состојки кои играат клучна улога во заштитата од губење на меморијата. Антиоксидансите од брусницата ги неутрализираат штетните слободни радикали кои можат да ја оштетат ДНК и да предизвикаат воспаление во мозокот, со што се зголемува ризикот од Алцхајмерова болест. Од друга страна, витаминот Ц од брусницата го стимулира производството на норадреналин, невротрансмитер кој ја стимулира комуникацијата помеѓу мозочните клетки и ја подобрува контролата и функцијата на движење.

  1. Ги отстранува брчките

Соединенијата кои им даваат црвена боја на брусницата придонесуваат за производство на колаген.

  1. Ги штити забите и непцата

Антиоксидансите од брусницата ја намалуваат забната плака и спречуваат заболување на непцата. Овие соединенија буквално спречуваат бактерии да формираат плаки на површината на забите, спречувајќи кариес.

  1. Тие помагаат на здравјето на срцето

Секојдневната потрошувачка на сок од брусница го зголемува нивото на добар холестерол, што е исклучително важно за здравјето на срцето и крвните садови. Исто така, една студија покажа дека редовната потрошувачка на свежи брусница може да го намали ризикот од срцеви заболувања за дури 32 проценти.

Како посебен актиоксиданс, аронијата го спречува создавањето на слободни радикали и нивниот напад на здравите ќелии во телото и крвната плазма, со тоа забавувајќи го процесот на стареење на организмот и спречувајќи развој на хронични болести. Аронијата ефикасно го прочистува организмот од штетните материи и тешките метали и затоа е корисна превентива против малигните заболувања.

Многу студии покажале дека аронијата има антиканцерогено дејство, затоа што во голем процент ги убива малигните ќелии на туморот на мозокот, градите, дојките, дебелото црево и црниот дроб. Богата е со антиоксиданси, флавоноиди, фолна киселина и витамини Б, Ц и Е. Поради цисокиот процент на антиоксиданси и витамини Ц и Е, аронијата дејствува антивирусно, антибактериски и антивоспалително.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close