Рецепти

Чудесна состојка за раст на косата: Овие маски ќе ви ја направат косата подолга и сјајна! Одлични се!

Овие феноменални маски можат да ви помогнат и во двете работи!

Иако одржувањето на здрава коса е тешка задача само по себе, фокусирањето на нејзиниот раст е уште потешко.

Овие феноменални маски можат да ви помогнат и во двете работи!

Потребна е многу грижа, енергија и напор косата да расте и да биде здрава, и покрај сите подготовки што последователно се користат за нејзино стилизирање. Сепак, за вашата коса да биде здрава, расте побрзо и да изгледаат привлечно, не ви требаат скапи производи што ветуваат магични ефекти. Сè што ви треба е 2 дл јогурт. Ние ќе ви ги откриеме магичните својства на јогуртот, и како да ги нанесете за здрав раст на вашата коса.

Природна состојка за нега на коса

Јогуртот навистина не е тајна состојка што се чува како крајна тајна. Тоа е вообичаена природна состојка за нега на косата, која поради општото присуство станува речиси незабележлива. Јогуртот е богат со витамини и масни киселини кои се клучни за здравјето на косата. Истражувањата покажуваат дека јогуртот помага да се воспостави рамнотежа помеѓу бактериите што се наоѓаат на скалпот, елиминирајќи го присуството на стафилококи и помагајќи да се намали присуството на првут.

Јогурт ја одржува косата доволно хидрирана, што е особено важно во текот на летото кога ја губи својата природна влага. Покрај тоа, пробиотските бактерии кои се присутни во јогуртот влијаат на зголемувањето на густината на косата. Јогуртот ја зголемува анагената фаза на фоликулите на косата, што е одговорно за растот на косата. Го контролира опаѓањето на косата додека го храни скалпот и помага да се врати скршената коса.

Маска со јајце и јогурт

Жолчките од јајца содржат пептиди кои го стимулираат растот на косата.

Потребно е: 1 јајце и 2 лажици јогурт

Постапка: Поделете го јајцето па додадете го јогуртот. Кога ќе се добие мешавината, нанесете на влажна или сува коса по желба. Нанесете од корените до врвовите, поминувајќи ги прстите низ косата. Оставете го на косата околу 30 минути, а потоа исплакнете со што е можно повеќе ладна вода. Оваа маска можете да ја користите двапати неделно.

Банана и јогурт

Бананите содржат калиум, јаглени хидрати и витамини кои го поддржуваат растот на косата. Во исто време, го подобрува здравјето на скалпот и му дава на косата сјај. Спречува првут и кршење на косата, давајќи и еластичност.

Потребно е: 1/2 зрела банана, 1 лажица јогурт, 3 лажици мед и 1 лажица сок од лимон

Постапка: Измешајте ја бананата со вилушка во сад, а потоа додадете ги сите други состојки. Кога ќе се добие смеса, нанесете ја на косата од корените до врвовите. Чувајте го на косата најмалку 30 минути. Исплакнете и повторувајте до 2 пати неделно.

Маска од маслиново масло и јогурт

Маслиновото масло ја храни косата по должината, и дава еластичност и мекост. Лимонот кој ви е потребен и за оваа маска помага во одржување на рамнотежата на pH вредноста на вашата коса.

Потребно е: 1 лажица маслиново масло, 1 чаша јогурт, 1 лажица сок од лимон, 2 чаши вода.

Постапка: комбинирајте маслиново масло и јогурт во една чинија. Во друга, измешајте сок од лимон и вода. На влажна коса, нанесете мешавина од масло и јогурт и ставете ја рамномерно по косата. Оставете да делува околу 20 минути. Потоа исплакнете со ладна вода, а дополнително исплакнете со мешавина од сок од лимон и вода. Применувајте ја  до 2 пати неделно.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close