Кафе муабет

Хрват пред 8 години се сликал со овие девојчиња, а неодамна покажа како изгледаат денес

Минатата година Кристијан беше во Етиопија а со една своја објава тој успеа да воодушеви многумина...

Кристијан Иличиќ кој е еден од најпознатите блогери во Хрватска и важи за еден од највлијателните луѓе во неговата земја го има посетено буквално целиот свет а со своите следбеници на Фејсбук постојано објавува фотографии од егзотичните дестинации на кои патува.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

Минатата година Кристијан беше во Етиопија а со една своја објава тој успеа да воодушеви многумина.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

На една фотографија направена пред 8 години се прикажани Кристијан и две девојчиња кои позираат во Турми, во племето Хамер. Кога повторно решил да ја посети Етиопија, Кристијан патувал со надеж дека ќе ги најде девојките од сликите, бидејќи на раката имал истетовирано слика од едната.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

„Се тетовирав во Бања Лука. Чекав една година. Ги покажав сликите што ги имам на мајсторот кој ме тетовираше и тој избра неколку слики од племето и рече дека ќе истетовира приказна околу мојата рака. Тоа е девојка што ќе ја носам на рака цел живот, и таа слика е една од моите омилени што некогаш сум ги насликал. Тоа беа вистински емоции “, рече Кристијан.

фото Фејсбук/kristijanilicic

Потрагата по девојките кои пораснале во меѓувреме, во срцето на Етиопија и нејзините бројни племиња, не беше лесна задача за Кристијан.

фото Фејсбук/kristijanilicic

„Прво ја покажав сликата и тетоважата низ целото село. Роднина на една од девојките ја препозна сликата и рече дека таа се наоѓа на 40-50 км од племето. Отидоа да ја земат, но не ја најдоа таму. Успеавме да откриеме дека девојчето (лево од мене на сликата) студира на 48 километри од селото “, вели тој.

фото Фејсбук/kristijanilicic

Додека Кристијан ги обиколувал племињата, девојчето било донесено, седнало во ресторан и го чекало таму. Неговата мисија успеа. И Кристијан откри што се случило со другата девојка.

„Таа се породила, се оддалечила и живее како номад. Не ја видов “, вели Кристијан, кој додаде дека средбата со девојчето била емотивна.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

„Да, таа ме препозна. Пред 8 години немаше многу странци таму. „Мојот брат и јас бевме скоро единствените бели луѓе во тоа време“, рече тој.

фото Фејсбук/kristijanilicic

На прашањето како девојката реагирала на тетоважата, тој одговорил: „Беше срамежлива, но покажа и радост“ одговори тој.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

Во последните месеци може да се забележи дека Кристијан редовно е со својата девојка и заедно уживаат во романитните патувања.

фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic
фото Фејсбук/kristijanilicic

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close