Новости

ФОТОГРАФИЈА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Погледнете како изгледа оваа медицинска сестра по борбата со коронавирусот!

Кетрин објави како изгледа по осум месеци напорна работа

Америка руши рекорди на заболени и починати од новиот Ковид-19.

 

foto inz.ba/

Од почетокот на пандемијата вкупно се заразиле повеќе од 9,8 милиони Американци, а повеќе од 240. 000 починале а со тоа САД ја надмина Кина по бројот на заболени од коронавирус.

foto https://varazdinski.net.hr/

Дека е исклучително тешко да се работи во овие услови на пандемија покажуваат и фотографиите на една медицинска сестра од Америка, која буквално шокираше  на социјалните мрежи.

Имено 27 годишната медицинска сестра Кетрин, од американската сојузна држава Тенеси на Твитер објави фотографија пред пандемијата на коронавирусот и сега за време на пандемијата.

Нејзината цел е да им го покаже на луѓето своето уморно лице по осум месеци напорна работа.

Од фотографиите на кои може да се забележат лузни на лицето од долгочасовното носење на заштитна маска, сите беа изненадени но Кетрин само сака да апелира секој да се придржува до мерките а со тоа и да покаже почит кон медицинскиот тим кој деноноќно напорно работи од почетокот на пандемијата.

– Јас дури и веќе не знам како е да се биде медицинска сестра во нормални услови. Сепак, среќна сум што можам да помогнам и што ја работам оваа работа. Поразително и многу тажно е да се гледа како луѓето умираат, а останатите ги избегнуваат, а уште потешко за нас медицинските лица е кога ќе ги гледате како уми*аат на ист начин.

Во такви моменти мораш да останеш со здрав разум, колку и да е тешко и болно она со кое се соочуваш и што го гледаш. Ковидот е брутална болест и не би му посакала да се заболи од него дури и на мојот најголем непријател, вели Кетрин на Твитер и доби низа пофални коментари за макотрпната работа но и поддршка за целиот медицински персонал.

АМЕРИКАНЦИТЕ ВО ДЕПРЕСИЈА ПОРАДИ КОРОНАВИРУСОТ

Кај дури 80 отсто од учесниците во најновото истражување спроведено во САД, кое испитува како пандемијата на Ковид-19 влијае на осаменоста на младите возрасни луѓе, се откриени „значајни симптоми на депресија“ .

Голем дел од испитаниците или 80 отсто кои учествувале во истражувањето пријавиле пиење алкохол, а 30 проценти откриле штетно и зависно ниво на консумација на алкохол. 

ВО АМЕРИКА РАСТЕ БРОЈОТ НА ДЕЦА ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19!

Иако од самиот почеток на пандемијата со Ковид-19 се тврдеше дека децата воглавно се преносители на вирусот сепак се поголем е бројот на деца заболени од коронавирус во Америка.

A child in a medical mask during a coronavirus pandemic

За среќа тоа се поблаги форми на вирусот, но како што пред извесно време објави „New York Post“, треба итно да се соберат повеќе податоци за долгорочните ефекти на коронавирусот врз децата, вклучувајќи го и емоционалното и менталното здравје.

Спроед псоледните податоци до сега во САД, од коронавирус заболени се вкупно 1.039.464 деца или 11 отсто од вкупниот број на заболени.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close