Uncategorized

Фолкерката Злата Петровиќ откри детали за љубовнот живот: „Нема љубов без болка!“

Пејачката верува дека работела колку што треба и дека никогаш немала премногу...

Пејачката Злата Петровиќ, која е најдобра пријателка со пресреќната баба Гоца Божиновска, отсекогаш важела за скромна личност и, како што вели, никогаш не се штедела во љубовта.

фото ekskluziva.ba/
фото ekskluziva.ba/

Пејачката верува дека работела колку што треба и дека никогаш немала премногу.

Фото Инстаграм/принтскрин

– Посакувам само златнa средина на секого, бидејќи кога имате премногу имате проблеми во секоја смисла и тогаш луѓето очекуваат премногу. Секогаш работев колку што треба, иако не бев на сцената неколку години, не ми недостасуваше – рече Злата.

Фото Инстаграм/Злата Петровиќ
Фото Инстаграм/Злата Петровиќ

Што се однесува до љубовниот живот, пејачката истакна дека секогаш во врска влегува со широко отворено срце и дека секогаш има сe или ништо.

Фото Инстаграм/Злата Петровиќ

– Никогаш не правам компромиси, бидејќи одам со моето срце. Не можам да направам ништо без таа емоција. Нема љубов без болка. Луѓето секогаш мислат дека сум будала, но тоа е така. Претпочитам да се карам со некого од љубов затоа што ми е грижа, а кога не ми е гајле за некого, тогаш б бла ладна и тоа не е тоа. Сакам кога има љубов, нека биде љубов, нека се сакаме па и да трае три месеци, но нека биде вистинска и искрена – рече Злата Петровиќ.

Фото Принтскрин

Има два сина од два брака!

Инаку неодамна Злата Петровиќ реши јавно да прозбори за својот тежок живот и за минатото, и шокираше многумина.

Фото Инстаграм/Злата Петровиќ

Имено пејачката раскажа дека била принудена од своите родители на 14-годишна возраст да се омажи за момче кое таа не го сакаше.

Штом завршила основно училиште, нејзините родители го пронашле нејзиниот сопруг, иако момчето било од богато семејство и убаво, Злата плачела 3 месеци:

Фото Принтскрин

„Кај нас женските деца не го продолжуваат образованието. Тие или стапуваат во брак или остануваат дома за да работат. Не продаваа за пари, ова се сега обичаите на свадбите на Ромите во Италија или Париз. Во мое време, богатите избираа вредни девојки. Кога родителите на тоа момче ме видоа како чистам, мијам, работам, ме одбраа да бидам сопруга на нивниот син. Никој ништо не ме праша! Но, јас не се спротивставив, знаев дека мора да биде така. Јас бев лута на животот. Плачев три месеци, иако мојот сопруг, чие име не сакам да го споменувам, беше неверојатно убаво и добро момче “, изјави Злата.

фото принтскрин

Таа се разведе на 16 години, но беше бремена, па ја молеше нејзината мајка да и дозволи да абoртира:

„Бев во четвртиот месец, мојот стомак веќе почнуваше да расте. По десет дена молење, успеав да ја убедам мајка ми да абoртирам. Бог да ми прости, тоа е мојот најголем грев што го носам со децении. Но, никој не сакаше да ми направи абoртус затоа што детето веќе беше живо во мојот стомак. Тешко можев да најдам лекар кој ќе се согласи да ми го стори тоа без страв дека ќе го уaпсат, бидејќи тоа беше незаконско.

фото принтскрин

Не размислував за покајание, бидејќи беше во мојата глава да се ослободам од детето и да го симнам товарот од грб. Ме расекоа жива кога ми го вадеа бебето. Се качив во автобусот со мајка ми за Белград, а потоа заминав за Милорче, местото каде што имав настап истиот ден “, рече Злата.
Фолкерка Злата Петровиќ има два сина од два брака, а првиот го доби на 18 години, заедно со нејзиниот колега Хасан Дудиќ, додека другиот е Јован кој го доби со водителот Зоран Пејиќ Пеја.

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close