Кафе муабет

Уметницата која ја освои Европа е мажена за својот професор од Факултет- Ова е сопругот на Констракта (ФОТО) !

Тој и е најголема поддршка...

Победата на престижното музичко натпреварување ја освои Украина, а српската претставничка Ана Ѓуриќ заврши на високото петто место.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

Сега,по слетувањето во Белград, таа за српски Курир ги сумираше впечатоците од целото натпреварување.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

– За мене се уште не е се целосно спласнато. Откако дојдов дома ме чекаат многу обврски. Она што за мене е најважно од се е поддршката што се случи од сите страни, како во Србија. Можеби и поважно од нашите соседи. Тоа беше мало препознавање и обединување, тоа е општествен настан за сите нас – рече Констракта.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

Пејачката признала и што и пречи откако стекнала голема популарност.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

-Ми пречат овие ситуации кога на мир излегов во кафуле да се напијам кафе, па се завршува со интервју. Мислам дека тоа е непотребно. Ниту јас сум таа што прави спектакл… би сакала тоа да се почитува. Мислам дека е на крајот учтиво, да се остават луѓето да имаат слободен простор. Освен тоа, се е во ред – рекла пејачката и ги открила плановите за летото:

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

– Ќе има концерти. Го правиме она што вообичаено го правиме, па со нетрпение го очекувам. Не знам ни каков е списокот на сите настапи што ќе ги имаме, фестивалски се.

Познато е дека српската претставничка е мајка на две деца, а на прашањето како реагираат на нејзиниот настап таа одговорила:

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

– Одлично. Јас не бев отсутна само овие две недели. Практично имав обврски од утро до вечер два месеци. Сега сето тоа ќе се среди и ќе си дојде на свое место. Децата сакаат се што се случува – рече таа и откри што мисли сопругот кој и е најголема поддршка:

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

-Тој е аналитички тип кој никогаш на ваков начин не ја следел „Евровизија“.

Таа истакна дека е задоволна од 5-тото место.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

– Да. Можеби првото место е премногу амбициозно. Тоа беше микро настап и малку поинаква песна, така и сме препознатливи. И тоа е добро, не препознаа како некој што има поалтернативен пристап. Тоа е песна која има содржина и луѓето ја препознаа – рече таа.

фото инстаграм/Ана Ѓуриќ

Имено, Констракта е мажена и има две деца Лена и Никола, посветена е на семејството и тие се нејзината најголема поддршка и сите се исклучително горди на нејзиниот успех.

фото Фејсбук/Милан Ѓуриќ

Она што е интересно за нејзината љубовна приказна со нејзиниот сопруг Милан Ѓуриќ е тоа што тој бил асистент на Архитектонскиот факултет, на кој дипломирала Ана, а љубовта се родила на факултетот, со оглед на спротивставените ставови за односот меѓу студентите и асистентите/професорите, не е исклучено дека се работи за приказна за забранета љубов која завршила среќно, пренесува Story.

фото Фејсбук/Милан Ѓуриќ

Констракта во едно интервју за медиумите отворено зборуваше за мајчинството.

– Во моето скромно досегашно искуство, имаше ситуации каде што се прашував – дали е ова неговиот/нејзиниот карактер или фаза? Дали погрешно реагирав, без да ја разберам нивната потреба и сега се отиде по ѓаволите, уништив нешто? А тој страв се пренесува на децата, влијае на нивната самодоверба. Затоа што децата не се туѓи суштества од друга планета, мали манипулатори или маса луѓе што ние ќе ги обликуваме и слично.

фото Фејсбук/Милан Ѓуриќ

Работата е многу поедноставна, само ако ја сфатиме сериозно и ја почитуваме нивната потреба. Така што, жал ми е за секоја ситуација во која мојот страв ги надвладеа потребите на моето дете – изјавила Констракта за порталот „Биди мајка“ пред неколку години.

фото принтскрин
фото принтскрин
фото принтскрин
фото принтскрин

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close