Кафе муабет

УЖАС: Медицински сестри краделе пари од пациенти со тешки симптоми на Ковид-19- уапсени две вработени!

Парите ги искористиле за лични потреби...

САМО неколку лица во загрепската болница Дубрава беа подготвени да коментираат за апсењето на двајца нивни вработени кои го украдоа имотот на најтешко заболените пациенти на одделот за болница Ковид.

Situacija u beogradskoj bolnici teška, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/Juan Ignacio Roncoroni

Тие се согласуваат дека ваквото „крадење“ од пациенти кои уmираат е апсолутно за секоја осуда и најстроги санкции. Сепак, тие се благодарни на полицијата која ги откри сторителите и со тоа ја отстрани дамката од главната болница Ковид во земјата.

фото илустрација

Горан и е благодарен на полицијата, чиј татко Љубомир Мрѓа (65), за жал, по*ина од короната на почетокот на февруари.

– Мама и јас сме среќни што ги најдовме. Не спиевме два месеци откако се случи тоа – рече Горан, чиј татко го изгуби паричникот додека беше на апарати за дишење. Во средата наутро полицијата му се јавила и му соопштила дека фатиле крадец кој му го украл паричникот на татко му, му зеле пари од сметката и, користејќи ја картичката на Љубомир, пазареле во продавница.

foto jutarnji.hr/ ILUSTRACIJA

Во средината на јануари, таткото на Горан, Љубомир Мрѓа, заврши во болницата Дубрава поради влошување на симптомите на Ковид-19, прво во пулмологија, а потоа, бидејќи неговата состојба продолжи да се влошува, на апарати за дишење.

На пат кон болницата, Горан го ставил паричникот во внатрешниот џеб на јакната, во кој имало и платежна картичка. За неколку дена, тие се сетија на неговиот паричник и отидоа да го проверат салдото на сметката. Откриле дека 5,000 HRK биле повлечени од сметката двапати, а во еден трговски центар, биле купени чевли во една продавница за 300 HRK на картичката.

фото илустрација

Горан веднаш пријавил сè во полиција, која сега ја заврши кривичната постапка против двајца вработени во КБ Дубрава, на возраст од 45 и 51 година, кои се осомничени за тешка кражба и компјутерска измама. Тие исто така објаснија дека станува збор за два одделни случаи, односно дека вработените не постапувале заедно или во договор. Како што неофицијално беше потврдено за 24sata.hr станува збор за медицински сестри.

И двете работеле со пациенти, но медицинските сестри имаат пониско образование. Медицинска сестра не може да извршува посложени задачи како што се давање лекови, инјекции или помагање на лекар за време на операцијата. Тие главно се грижат за личната хигиена на пациентите, ги капат,  пресоблекуваат и носат од одделение до одделение.

фото илустрација

Полицијата се сомнева дека постарата вработена, медицинска сестра, украла паричник со документи и банкарски картички од една од болничките соби во периодот од 13 до 14 јануари годинава, користејќи ја особено тешката состојба на пациент кој се лекувал во Дубрава. Потоа, во следните два дена, таа повлекла пари на банкомат во износ од вкупно 10.000 куни во два наврати. Таа се обидела да подигне поголема сума на пари, но трансакциите биле одбиени. Затоа отишла во продавница и со друга картичка купила чевли за уште 300 куни.

фото илустрација

Нејзината помлада колешка, исто така медицинска сестра, е осомничена дека ја искористила особено тешката состојба на четири пациенти кои биле на лекување од 15 ноември 2020 година до 19 февруари оваа година и им ги украла паричниците, мобилните уреди и накитот од просториите на болницата.
Таа продала дел од украдениот накит во канцелариите за откуп на злато, а потоа парите ги искористила за лични потреби. Вкупниот износ кој таа го украла изнесувал 27.500 куни.

foto https://varazdinski.net.hr/ илустрација

Проф. д-р Ивица Лукшиќ, директорот на болницата, рече дека му е драго што полицијата ги открила сторителите толку брзо.

– Болницата пријави сè на време, веднаш откако дозна за настанот, и остави на полицијата да си ја заврши својата работа – рече др. Лукшиќ.

Претседател на Управниот одбор на КБ Дубрава, др. Силвио Башиќ, кој е и државен секретар во Министерството за здравство, беше згрозен од овој чин.

фото илустрација

– Што друго да кажам освен дека е ужасно?! Заслужува максимално пропишани санкции. Дубрава е голем систем. За жал, исклучоци може да има во кој било таков систем – рече Башиќ.

Tags

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close