Дом и семејство

Убави вести од домот на НОВАК ЃОКОВИЌ- тенисерот се пофали на Инстаграм- нема да верувате што се случува (ФОТО)

Бубачка беше именувана по него...

Семејството Ѓоковиќ привлекува големо внимание во јавноста, а веста која за рекордно време го обиколи светот го направи Новак и неговите блиски многу горди.

фото профимедиа

Имено, во Западна Србија беше откриен  нов вид пештерски инсекти, кој српските истражувачи го нарекле Дувалиус Ѓоковиќ (Дувалиус на Ѓоковиќ), во чест на најдобриот светски тенисер.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

Како што соопшти д-р Никола Весовиќ, се работи за специјализирана, слепа, подземна бубачка (Coleoptera) од семејството на бубачки (Carabidae) која е пронајдена во јама кај Љубовија.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

– Новак Ѓоковиќ – повеќе од 15 години овој човек ја развеселува целата нација, не прави горди и за тоа време на сите им стана како член на семејството. Тој не е само врвен амбасадор на Србија во светот, туку и најдобар тенисер на сите времиња и еден од најдоминантните спортисти досега. Имам чест и задоволство да го објавам откривањето на нов вид инсекти од западна Србија, кој претходно и беше непознат на науката. Станува збор за специјализирана, слепа, подземна буба (Coleoptera) од фамилијата на бубачки (Carabidae) пронајдена во јама кај Љубовија. Научен труд за описот на новиот вид неодамна беше објавен во истакнатото списание „Annales Zoologici Fennici“. Во знак на благодарност и чувство на потреба да му се оддолжиме на Новак на свој начин, новиот вид го именувавме по него – Duvalius dzokovici – објави д-р Весовиќ, а неговата објава Новак ја сподели и на својот профил на „Инстаграм“.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

Авторите откриле сличност меѓу новиот вид на инсекти и тенисерот врз основа на неколку заеднички карактеристики: брзина, сила, упорност, еластичност и способност да се преживее во сурова средина, објави РТС.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

– Новиот вид инсекти е предатор во подземната средина, што Новак фигуративно е на тенискиот терен. Исто така и двајцата доаѓаат од Србија. Авторите на новиот вид се љубители и на Новак Ѓоковиќ, па тоа е уште една дополнителна причина поради која новиот вид на инсекти го именуваа по најдобриот тенисер на сите времиња и еден од најдоминантните спортисти во светот досега – се наведува во соопштението.

фото принтскрин инстаграм

Дека семејството Ѓоковиќ има многу причини да се гордее говори и фактот што споменатиот инсект не е првиот вид животно што го добило името по Ноле. Неодамна во научното списание „Subterranean Biology“ беше опишан нов вид на слатководен полжавод Црна Гора, кој го доби името Travuniana djokovici.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Јелена е негова најголема поддршка

Јелена Ѓоковиќ досега три пати го напуштила Новак, пишуваат локалните медиуми и откриваат кој го спасил бракот на најдобриот тенисер на светот.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

Според медиумите, Јелена Ѓоковиќ го оставила Новак дури три пати, односно размислувала за тоа, а за да ги надминат кризите во бракот им помогнала ни помалку ни повеќе, туку мајката на Новак, Дијана.

фото инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

– Јелена никогаш не помислила да замине засекогаш, но имала фази кога веќе не можела да се носи со падовите на Новак и периоди кога тој се повлекувал во себе, па не можел да најде излез – вели извор за „Скандал! и додава:

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

– Покрај куќата, децата, брачните обврски, водењето на фондацијата, бизнисот, јавноста, таа имаше и подеми и падови со Новак. За време на повредата на лактот, им беше најтешко. Токму во тој период имаше серија порази и многумина го критикуваа. Новак се повлекуваше, не знаеше како да се справи со притисокот на јавноста. Јелена се трудела да го вразуми на разни начини, деноноќно разговарала со него барајќи начин да го врати на патот на успехот, но тој тогаш немал сила. Тоа ја погоди, па му рекла дека ќе си замине и дека нема да се врати додека повторно не се врати стариот Ноле- вели изворот и открива кој помогнал и покрај се да преживее бракот на Новак и Јелена.

Фото Инстаграм/Јелена Ѓоковиќ

-Дијана навреме го почувствува тоа, па беше клучна во решавањето на проблемот. Тогаш многу и помагаше на Јелена околу децата и другите обврски, но и секојдневно ја бодреше. Низ солзи и повторила:

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

„Ајде не паѓај, мора да издржиш, на крајот се зависи од нас жените. Само биди со сопругот и се ќе биде добро. Жената е столб на семејството , ако падне се паѓа.Замисли низ што требаше да поминам додека бевме под кирија и морав да се справам со сопругот и децата и да се борам да преживеам, окупирајте се со тоа што ќе го задржите вашето семејство заедно и сите вие ​​да ги надминете овие тешки моменти заедно“, наведува изворот.

фото инстаграм/Новак Ѓоковиќ

– За среќа, Јелена го послуша советот на Дијана, а подоцна и самиот Новак во документарен филм истакна дека само Јелена го спасила и го натерала да се крене и да се сврти кон природата, мудрите мисли и верата. Јелена успеа да го промени начинот на размислување на Новак, психички да го зајакне, а сега заедно успеаја да надминат се и да станат посилни од било кога, завршува изворот.

ФОТО: Новак Ѓоковиќ / Инстаграм

Tags

Препораки

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close
Close